19 Mayıs Tatil mi Yarım Gün mü?

19 Mayıs Tatil mi Yarım Gün mü? İşte detaylar...

GENEL 16.05.2023, 21:13
19 Mayıs Tatil mi Yarım Gün mü?

19 MAYIS TATİL Mİ, YARIM GÜN MÜ?

19 Mayıs Atatürkü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, milli bayramlar arasında yer almaktadır. Ülkemizde milli bayramlar tatil ilan edildiğinden 19 Mayıs da resmi tatildir. Cuma gününe denk gelen bu bayram hafta sonu tatili ile birleşirken kamusal iş yerleri ile okullar, 19 Mayıs Cuma gününden itibaren 3 gün boyunca kapalı olacaktır.

Okullar ve iş yerleri 22 Mayıs Pazartesi gününden itibaren yeniden hizmet vermeye başlayacak. Ancak özel sektör çalışanları için 19 Mayıs tatili, işverenlerin inisiyatifiyle belirlenmektedir. 19 Mayıs Atatürkü Anma, Gençlik ve Spor Bayramında çalışılması halinde, resmi tatilde çalışma tarifesi uygulanır ve çalışan kişi, o gün için normal mesai ücretinin iki katını almalıdır.

19 MAYISIN ÖNEMİ NEDİR?

19 Mayıs 1919da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsuna çıkmıştır ve bu gün, İtilaf Devletlerinin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşının başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir. Uzun yıllar "Gençlik ve Spor Bayramı" adıyla kutlanan bayram, Atatürk Yılı kabul ve ilan edilen 1981de dönemin Devlet Başkanı Kenan Evren tarafından yapılan değişiklikle "Atatürkü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" adını almıştır.

19 Mayıs Atatürkü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Türkiye Cumhuriyetinin yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin de resmî bayramıdır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 09 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı