AFAD Başkanı Sezer: 'Bin 14 can kaybımız var, 2 bin 824 yıkılan bina ihbarı alındı'

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı, Kahramanmaraş merkezli 7,7 büyüklüğündeki depremden etkilenen 10 ilde bin 14 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 7 bin 3 vatandaşın da yaralandığını bildirdi.

GENEL 06.02.2023, 16:12
AFAD Başkanı Sezer: 'Bin 14 can kaybımız var, 2 bin 824 yıkılan bina ihbarı alındı'

AFAD Başkanı Sezer: Bin 14 can kaybımız var, 2 bin 824 yıkılan bina ihbarı alındı - Tıkla İzle

AFAD tarafından yapılan açıklamada, saat 04.17de merkez üssü Kahramanmaraşın Pazarcık ilçesi olan ve 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğünde, saat 13.24te ise Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğünde deprem meydana geldiği belirtildi. Sağlık Afet ve Koordinasyon Merkezi Biriminden (SAKOM) alınan ilk bilgilere yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“An itibarıyla Kahramanmaraşta 191, Gaziantepte 200, Şanlıurfada 27, Diyarbakırda 41, Adanada 43, Adıyamanda 20, Osmaniyede 131, Hatayda 250, Kiliste 13 ve Malatyada 98 olmak üzere toplam bin 14 vatandaşımız hayatını kaybetmiş; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Kiliste 7 bin 3 vatandaşımız yaralanmıştır.”

Açıklamada, bölgede görevlendirilen toplam arama ve kurtarma personel sayının 9 bin 698, araç sayısının ise 216 olduğu vurgulanarak, şimdiye kadar toplam 2 bin 824 binanın yıkıldığı ihbarı alındığı ifade edildi.

“Tüm il AFAD müdürlükleri teyakkuza geçirildi”

Jandarma Genel Komutanlığından Adanaya 200 asker gönderildiği belirtilen açıklamada, şöyle devam edildi:
“Genelkurmay Başkanlığı tarafından 6 adet A400M, 5 adet C130, 7 adet C235 uçak ile İstanbul, Ankara ve İzmirden bölgeye personel sevkiyatı planlanmış, 6 uçak bölgeye ulaşmıştır. Malatyaya 500 komando ve 600 asker gönderilmiştir. Jandarma Genel Komutanlığından Adanaya 200 asker gönderilmiştir. Tüm il AFAD müdürlükleri teyakkuza geçirilmiş olup arama ve kurtarma başta olmak üzere tüm ekipler bölgeye sevk edilmektedir. Kahramanmaraşa Kayseri Valisi, Hataya Mersin Valisi, Gaziantepe Mardin Valisi, Adıyamana Tunceli Valisi, Osmaniyeye Bingöl Valisi ve Malatyaya Sivas Valisi koordinasyon sağlamak üzere görevlendirilmiştir.”

Açıklamada, deprem için yapılacak uluslararası yardımlarla ilgili, “Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde ERCC üzerinden kentsel arama ve kurtarma alanında uluslararası yardım çağrısında bulunulmuştur. Malatya ve Adana havalimanları Uluslararası Yardım Çağrısı için toplanma alanı olarak belirlenmiştir. Hollanda, Azerbaycan, İngiltere İNSARAG Ağır Kentsel Arama Kurtarma Ekiplerinden yardım teklifi alınmıştır. Adanadan Hataya 4 ABD helikopteri ile personel taşınması planlanmıştır. Azerbaycandan Türkiyeye 179 arama kurtarma personeli gönderilecektir” denildi.

“BOTAŞ ham petrol akışı tedbiren durdurulmuştur”

Hatayın Hassa ve Kırıkhan ilçelerine doğal gaz verilemediği aktarılan açıklamada, “BOTAŞ ham petrol akışı tedbiren durdurulmuştur. Gaziantep Nurdağı ve Islahiye ilçelerinin doğalgaz girişi istasyonlarından tedbir amaçlı gaz akışı kesilmiştir. 27 merkeze elektrik verilememektedir. Osmaniye Bahçe-Düziçi, Kahramanmaraş şehir merkezi, Malatya; Akçadağ, Doğanşehir, Doğanyol bölgelerine elektrik verilememektedir” ifadeleri kullanıldı.

“Kapanmış hatların görüşmeye açılması amacıyla operatörlerce çalışma başlatıldı”

Açıklamada, deprem bölgelerine mobil baz istasyonları ve jeneratörler ile ekipler sevk edildiği belirtilerek, “Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Adana, Osmaniye ve Adıyaman illerinde mobil haberleşmede saha ve enerji kesintileri meydana gelmiştir. Bölgede haberleşme hizmetlerinde acil ihtiyaçları olabilecek vatandaşlarımız için fatura/borç gibi nedenlerle kapanmış hatların görüşmeye açılması amacıyla operatörlerce çalışmalar başlatılmıştır. 80 uydu vsat iletişim terminali bölgeye sevk edildi” cümlelerine yer verildi.

“Batı ilindeki tüm Komando birlikleri, JAK ve Trafik Timleri Kahramanmaraşa görevlendirilmiştir”

Deprem bölgelerindeki arama kurtarma çalışmalarına ilişkin, açıklamada şunlar kaydedildi:
“Bölgeye toplam 9 bin 698 Arama Kurtarma Personeli, 216 araç sevk edilmiştir. Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından Hataydan 60, İskenderundan 50, Mersinden 25 personel görevlendirilmiştir. Ayrıca TCSG Yaşam Gemisi İskenderun limanında, 2 helikopter ise Antalya Havalimanında hazır beklemektedir. JÖAKtan 130 kişilik JAK grubu mobil harekat merkezi, 2 mobil komuta merkezi, 1 mobil mutfak ve mobil fırın Kahramanmaraş iline sevk edilmiştir. Jandarma Lojistik Komutanlığından 30 Unimog kamyon, 2 Yaşam Alanlı Komuta Kontrol Aracı, 7 binek aracı, 2 mobil mutfak ve 1 adet Mobil Fırın Kahramanmaraşa intikale başlamıştır. Batı ilindeki tüm komando birlikleri, JAK ve Trafik Timleri Kahramanmaraşa görevlendirilmiştir.”

“300 bin battaniye afet bölgesine gönderildi”

Açıklamada, deprem bölgelerine gönderilen ihtiyaç malzemeleri şöyle anlatıldı:

“Düzceden 10 bin 80, Ankaradan 9 bin 38, Manisadan 10 bin 80, İstanbuldan 13 bin 579, Adanadan bin 8, Kırıkkaleden bin 680, Sivastan bin 680, Muğladan 2 bin 807 ve diğer çevre illerden de olmak üzere toplam 300 bin battaniye afet bölgesine sevk edilmiştir. Ayrıca 19 bin 772 adet yaşam çadırı, 24 bin 172 adet yatak, 47 bin 176 adet yastık çarşaf, bin 106 mutfak seti gönderilmiştir. Türk Kızılayından 76 ikram aracı, 8 mobil mutfak, 4 mobil aşevi, 4 sahra mutfak, 1 mobil fırın, 10 afet müdahale merkezi 70 şube ile 131 araç ve 365 personel alana intikal etti. Jandarmadan 2 mobil mutfak, 1 mobil fırın, Hayrat, Beşir, İnsiyatif derneklerinden 1er adet mobil mutfak bölgeye sevk edildi. 4 Mobil Sosyal Hizmet Merkezi, Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye ve Malatyaya görevlendirilmiştir. Bölgeye 730 personel ve 50 araç sevk edilmiştir.”

Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay Havalimanlarının hasar nedeniyle uçuşa kapalı olduğu belirtilen açıklamada, Divriği-Çetinkaya Arası Demiryolunun saat 04.40 itibarıyla tren trafiğine kapalı durumda bulunduğu kaydedilerek, şöyle devam edildi:

“Afet İletişim Grubu çalışmaları kapsamında; kurumlar arası koordinasyon ve bilgi akışı sağlanmakta, kamuoyunu doğru ve hızlı bilgilendirmek ve söylem birliğini güçlendirmek üzere resmi açıklamalar ve sosyal medya paylaşımları koordine edilmektedir. Kurumsal hesaplardan dezenformasyonla mücadele kapsamında resmi açıklamaların takip edilmesine yönelik gerekli uyarılar yapılmıştır. Ulusal ve uluslararası medyanın bilgilendirilmesi sağlanmaktadır.”

Huzeyfe Tarık Yaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 29 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı