AK Parti'de bakanlık için ismi geçenler

AK Parti'de bakanlık için ismi geçenler

GENEL 16.05.2023, 10:18
AK Parti'de bakanlık için ismi geçenler

14 Mayıs seçimleri bitti cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı. İkinci turu kazanmaya kesin gözüyle bakan AK Partide yeni dönem kabinede bakan olarak görev alacak isimler konuşulmaya başlandı. İşte AK Parti kulislerinde konuşulan yeni bakanlar...

AK Partide, TBMMdeki Cumhur İttifakı çoğunluğu ile birlikte şimdiden Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde hangi isimlerin yer alacağı da tartışılıyor. Erdoğanın, "AK Partinin parlamentodaki çoğunluğunu" baz alarak parlamento içinden de Cumhurbaşkanlığı Kabinesine bakan atayabileceği ifade ediliyor. MİT Başkanı Hakan Fidanın ismi de Dışişleri Bakanlığı için geçiyor.

Adalet bakanlığı için iki isim var

Cumhuriyetin haberine göre, TBMMde çoğunluğu sağlayıp ikinci turda da "Erdoğanın ipi göğüsleyeceğini" düşünen AK Partide, grup başkanvekilliği gibi görevler alan eski Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç gibi isimlerin de bakan olarak görev alabileceği ifade ediliyor. Yılmaz Tunçun Adalet Bakanlığı için adı geçiyor. Tunç ile birlikte AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuzun da "yeni kabinede adalet bakanı olabileceği" ileri sürülüyor.

TBMM Başkanlığı için 4 isim var

Ayrıca TBMM Başkanlığı için de milletvekili seçilen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, eski bakanlar Bekir Bozdağ, Abdülhamit Gül ve AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş gibi isimler tartışılıyor.

İki Bakan görevine devam edebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğanın İçişleri Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığını "stratejik bakanlıklar" olarak gördüğü ve Süleyman Soylu ile Mevlüt Çavuşoğlunun milletvekilliğinden istifa ederek bakanlık görevlerine devam edebilecekleri belirtiliyor.

Dışişleri için Hakan Fidan formülü

Cumhurbaşkanı Erdoğanın Rusya lideri Putinle yaptığı son görüşmede yanında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yerine MİT Başkanı Hakan Fidan ve İbrahim Kalını alması ise MİT Başkanı Fidanın Dışişleri Bakanı olacağı şeklinde yorumlanmıştı. brahim Kalının da yeni dönemde MİTin başına geçeileceği belirtiliyor.

Kaynak: www.cumhuriyet.com.tr

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 05 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı