Cadılar Bayramı ne zaman? 2023 Türkiye’de Halloween ne zaman kutlanıyor, hangi tarihte? İşte, tarihçesi…

Özellikle Amerika ve Avrupa ülkelerinde kutlanan Halloween veya bilinen diğer bir adıyla Cadılar Bayramı çeşitli organizasyonlar düzenlenerek kostümlerle kutlanıyor. Avrupa ve Amerika’nın yanı sıra Türkiye’de de kostümlü partiler, maskeli balolar vb. etkinlikler düzenleniyor. Bazı markalar Cadılar Bayramı’na özel olarak indirimler yapıyor. Ülkemizde de özellikle gençler tarafından son dönemlerde kutlanmaya başlayan Halloween’e ilgi giderek artıyor. Peki Cadılar Bayramı ne zaman, hangi tarihte kutlanıyor? İşte, tarihçesi…

GENEL 31.10.2023, 20:37
Cadılar Bayramı ne zaman? 2023 Türkiye’de Halloween ne zaman kutlanıyor, hangi tarihte? İşte, tarihçesi…

Cadılar Bayramı olarak adlandırılan Halloween’da çeşitli eğlence mekanlarında parti ve etkinlikler düzenleniyor. Korkutucu kostüm ve makyajlarla korkutucu görülen kişisel doyasıya eğleniyor. Cadılar Bayramı, Kuzey Amerika, Britanya Adaları’nda yer alan ülkelerde kutlanırken son dönemlerde ise bu konsept Türkiye’de de çeşitli eğlence merkezlerinde uygulanmaya başlandı. Pagan ve sonrasında Hristiyan geleneceği haline gelen Cadılar Bayramı’nın başlangıcı Samhain olarak bilinen Kelt Festivalidir. Peki Cadılar Bayramı ne zaman, hangi tarihte kutlanıyor? İşte, bilgiler…

2023 CADILAR BAYRAMI NE ZAMAN?
 Dünyanın dört bir yanında kutlanan Halloween veya bilinen adıyla Cadılar Bayramı her yıl 31 Ekim’de kutlanıyor.

Cadılar Bayramının kökeni antik Britanyada pagan Keltlerin kutladığı Samhain Festivalidir.

Başlangıç yılı tam olarak bilinmese de kutlamaların yapıldığı 31 Ekim tarihi günümüze kadar hiç değişmeden gelmeyi başarmıştır.

CADILAR BAYRAMI TARİHÇESİ
Cadılar Bayramının kökeni antik Britanyada pagan Keltlerin kutladığı Samhain Festivalidir. Keltler 1 Kasımı yazın bitişi, kışın başlangıcı kabul ediyorlardı. Samhain kelimesinin kökeni Eski İrlandaca sam (yaz) ve fuin (son) sözcüklerine dayanır. Bu tarihte sürüler yaylalardan dönüyor, toprak ağaları ile çiftçiler arasındaki arazi kira sözleşmeleri yenileniyordu.

7. yüzyılda Papa IV. Boniface 13 Mayısta kutlanan Azizler Gününü -muhtemelen pagan festivalinin yerini alması için 1 Kasıma taşıdı. Azizler Gününün arifesi (31 Ekim) kutsal kabul edildi ve Batılı dillerdeki Halloween adı buradan geldi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı