Depremin en büyük yıkımı yaptığı Hatay'da, köy evleri de yükseliyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerin en büyük yıkımı yaptığı Hatay’da, kırsal mahallelerde yapımına başlanan köy evlerinin temelleri yükseliyor.

GENEL 10.05.2023, 13:41
Depremin en büyük yıkımı yaptığı Hatay'da, köy evleri de yükseliyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), depremin en büyük yıkıma neden olduğu Hatayın kırsal mahallelerinde de yöresel mimari ve vatandaşların ihtiyaçlarına göre tek katlı köy evlerinin inşasına başladı. Hataya 23 kilometre uzaklıktaki Altınözü ilçesinin Babatorun Mahallesinde depremzedeler için yapılan afet evlerinin inşası devam ediyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hatay İli 5inci Etap Kırsalı 500 Deprem Konutu projesi çerçevesinde yapımına başlanan evlerdeki çalışmalar dron ile de görüntülendi. Yürütülen çalışmalar bünyesinde 120 ile 127 metrekarelik, 3 oda 1 salondan oluşan tek katlı köy evlerinin bazılarının ortaya çıktığı görüldü. Kaba inşaatı bitme aşamasına gelen evlere kısa süre sonra pencere, kapı, mutfak dolaplarının takılıp, izolasyon ve çatı döşemesine geçileceği belirtildi. Tek katlı bile olsa evlerin zeminine çok yoğun demir kullanıldığı gözlemlendi.

"Evler tamamlanıyor"

İnşaat Mühendisi Esra Abdulganioğlu, Altınözünün Babatorun Mahallesinde 17 Nisandan itibaren 500 köy evinin yapımına başladıklarını belirtti.

Bu bölgede 75 köy evi yapacaklarını kaydeden Abdülganioğlu, “25inin inşaatına başladık hızla devam ediyoruz. Tek katlı yöresel mimariye uygun tek katlı olarak yapılıyor. 3+1 şeklinde planlandı. Buradaki vatandaşlarımızın rahat edebileceği şekilde dizayn ediliyor. 3 ev neredeyse tamamlandı. Bir yıl sürecek bir proje bu süre zarfında hepsini tamamlanacaktır” dedi.

İsa Akar - Ahmet Arslan

Kaynak: İHA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 10 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı