Eyyam-ı Bahur Sıcakları Ne Zaman Sona Eriyor?

81 il için alarm verilmişti! Nihayet bitiyor! Uzmanlardan sevindiren açıklama geldi: O gün serinleyeceğiz .

GENEL 05.08.2023, 22:21
Eyyam-ı Bahur Sıcakları Ne Zaman Sona Eriyor?

Çöl sıcakları olarak da adlandırılan "Eyyam-ı Bahur" sıcakları Türkiyeyi adeta esir aldı. Nem oranı yüzde 90ları aşarken, hissedilen sıcaklıklar da 40 derecelere ulaştı. Mevsim normallerinin üzerinde devam sıcaklıklar vatandaşı bunalttı. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden bugün için "yüksek sıcaklık" uyarısı gelirken, uzmanlar ise müjdeli haberi verdi. Peki ama hava sıcaklığı mevsim normallerine ne zaman dönecek? Hava ne zaman serinleyecek? İşte MGMnin yayınladığı 5 günlük hava durumu raporu...

Cehennem sıcakları olarak bilinen Eyyam-ı bahur, Türkiyeyi etkisi altına aldı. Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 4-5 derece üzerine çıktı.

.Yüzde 90lara yükselen nemle birlikte hissedilen sıcaklık daha da artarken vatandaş yandı bunaldı...

.SABAHa konuşan İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Meteoroloji Uzmanı Güven Özdemir, bugün itibariyle Marmara Bölgesinde eyyam-ı bahur sıcaklarının etkisini kaybedeceğini açıkladı.

.NEM YÜZDE 90LARA ÇIKTI!
"Nem yüzde 90lara kadar yükseldiği için eyyam-ı bahur sıcaklarında hissedilen sıcaklık 4-5 derece arttığından çok yoğun hissedildi. Marmarada rüzgâr da olmayınca maalesef insanlar Eyyam-ı Bahur sıcaklarından dolayı bunalım geçirdi. İstanbulda hafta sonunda sıcaklık 32-34 dereceyi geçmeyecek" açıklamasını yaptı..Hafta sonundan itibaren İstanbul ve Marmarada sıcaklığın mevsim normallerine gerileyeceğini belirten Meteoroloji Uzmanı Güven Özdemir "Nemden kaynaklı hissedilen sıcaklık biraz yüksek olabilir. İstanbulda sıcaklık pazartesi 28, salı 29 derece gösteriyor..SALIDAN İTİBAREN SERİNLİYORUZ!
Salı gününden itibaren de Marmaranın doğusu, Balıkesir ve Bursada sağanak yağış görülebilir. Ancak bu yağışlar lokal olacak. Çarşamba İç Ege, İç Anadolunun batı kesimleri, güney kesimleri ve Akdeniz bölgesinin iç kesimleri zaman zaman yağış alma ihtimali var. Güneydoğu Anadoluda Eyyam-ı bahur sıcaklarının etkisi önümüzdeki cumaya kadar sürecektir. Bunun dışında mevsim normallerine dönüyoruz" ifadelerini kullandı.."

"10.00-16.00 ARASINDA EVDE KALIN"
Güneydoğu Anadoluda bölgesinde Eyyam-ı bahur sıcaklarının etkisini cumaya kadar sürdüreceğini ifade eden Meteoroloji Uzmanı Güven Özdemir, şu uyarılarda bulundu:.

Tavsiyemiz kısa aralıklarla duş alma, serin yerde oturma, bol giysiler giyme gibi tedbirler alınabilir. Kesinlikle dışarda güneşte bulunmamaları gerekiyor. Kronik hastalıklar olanlar, hamileler ve küçük çocuklar daha çok sıcaklığı hissedeceğinden daha dikkatli olsunlar.".

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı