Fatih Camii saldırganına 34 yıl 6 aya kadar hapis talebi

Fatih Camii'nde imama 'hocam bir şey sorabilir miyim' diyerek bıçakla saldıran, ayırmaya gelen 2 kişinin de yaralanmasına neden olan şüpheli Ömer Salgın'a yönelik yürütülen soruşturma tamamlandı

GENEL 25.01.2024, 19:30 25.01.2024, 20:15
Fatih Camii saldırganına 34 yıl 6 aya kadar hapis talebi

Fatih Camiinde imama hocam bir şey sorabilir miyim diyerek bıçakla saldıran, ayırmaya gelen 2 kişinin de yaralanmasına neden olan şüpheli Ömer Salgına yönelik yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede şüpheli Salgının toplam 34 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Fatihte 8 Ocak 2024de Fatih Camii imamı Galip Ustaya hocam bir şey sorabilir miyim diyerek bıçakla saldırdığı, kendisini ayırmaya çalışan 2 kişinin ise yaralanmasına neden olduğu iddia edilen şüpheli Ömer Salgına (39) yönelik yürütülen soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, olay günü 19.10 sıralarında Fatih Camii içerisinde bıçaklı saldırı olduğu yönünde ihbar yapıldığı, olay sırasında yaralanan şahısların tedavi amaçlı hastanelere sevk edildikleri ve şüpheli Ömer Salgının kullandığı bıçak ile gözaltına alındığı anlatıldı.
Bağırmasının ardından cami güvenliğinin camiden uzaklaştırdığı kaydedildi
Fatih Camii imam hatipliğini yapan müşteki Galip Ustanın ifadesine yer verilen iddianamede, şüpheli Salgını tanımadığını, bir husumetlerinin de olmadığını, akşam namazının farzını kıldıktan sonra sünnet namazı kılmak için hazırlandığı sırada şüphelinin arkadan yüksek bir sesle ey Müslümanlar, gaflet uykusundan uyanın şeklinde bağırdığını, kendisinin ise namaza devam ettiğini söylediği aktarıldı. Namaz sonrası cami güvenliğinin şahsı camiden uzaklaştırdığını, kendisinin imam odasına geçtiğini, talebeleri olan Bilal Erdem, Yusuf Mumcu ve Yusufcan İslam ile ders yapmaya başladığını, bir süre sonra şüpheli Salgının ise hızlı bir şekilde imam odasına girdiğini söylediği belirtildi.
İmamı yere düşürüp bıçakla yerde saldırmaya devam ettiği aktarıldı
İddianamede müşteki Ustanın ifadesinin devamında, şüphelinin içeri girmesi üzerine ayağa kalkarak kendisine buyur, ne soracaksın dediğini, şüphelinin ise kendisine cevap vermeden göğsüne vurduğunu, düştüğü sırada kendisine saldırmaya devam ettiğini ve kendisini savunmaya çalışmasına rağmen bıçakla yaralandığını söylediği kaydedildi. Ayrıca, müşteki Ustadan alınan doktor raporunda, yaralanmanın kişinin yaşamını tehlikeye sokan nitelikte olduğu belirtildi.
İmamın elinde bıçak var demesiyle bıçağı ve sırtından bıçaklandığını fark ettiği belirtildi
Müştekilerden Bilal Erdemin ifadesine yer verilen iddianamede, Galip Usta ve Yusuf Mumcu ile birlikte imam odasına geçerek derse devam ettikleri sırada şüphelinin gelerek Galip Usta ya hitaben hocam bir şey sorabilir miyim dediğini, tam o sırada Ustanın boğazına doğru hamle yaptığını, ilk etapta şüphelinin elindeki bıçağı görmediğini ancak Ustanın elinde bıçak var demesiyle bıçaktan haberdar olduğunu söylediği belirtildi. Çevredekilerin de araya girmesiyle şüphelinin uzaklaştırıldıktan sonra sırtından bıçaklandığını fark ettiğinin aktarıldığı iddianamede, Erdemin de yaşananlardan ötürü şikayetçi olduğunu söylediği kaydedildi.

Müştekilerden Yusufcan İslamın ifadesi yer alan iddianamede, şüpheli ile arbede yaşandığı sırada ayağının kırıldığını, bunu ilk etapta fark etmediğini söylediği aktarıldı.
Evliliğindeki sorunlar nedeniyle öfkesini imama yansıttığını belirtti
İddianamede savunmasına yer verilen şüpheli Salgının ise iki kez evlilik yaptığını, son evliliğinde de sorunlar yaşadığını, hayatta yaptığı iyiliklerin karşılığını alamadığını, olay günü camiye namaza gittiğini, evliliğindeki sorunlar nedeniyle çok bunaldığını, camide tekbir getirerek bağırdığını, sonrasını hatırlamadığını, olayda kullandığı bıçağın kendisine ait olduğunu, imamların iyiliği temsil eden kişiler olması nedeniyle çok bunaldığından öfkesini imama yansıtmış olabileceğini ve olayın anlık geliştiğini söylediği kaydedildi.
34 yıl 6 aya kadar hapis talebi
Hazırlanan iddianamede şüpheli Ömer Salgının, Bilal Erdem ve Galip Ustaya karşı ayrı ayrı kasten öldürmeye teşebbüs suçundan 18 yıldan 30 yıla kadar hapis, Yusufcan İslama karşı vücutta kemik kırılmasına veya çıkığına neden olacak şekilde kasten yaralama suçundan 1 yıl 6 aydan 4 yıl 6 aya olmak üzere toplamda 19 yıl 6 aydan 34 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. Şüphelinin yargılanmasına önümüzdeki günlerde İstanbul Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak.
 

Kaynak: İHA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 23 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı