Koronavirüs Pozitif Olanlara Uyarı Geldi! Sakın Bu Hatayı Yapmayın

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, koronavirüs hastalarının tedavilerinde düzenli ilaç kullanımının büyük öneme sahip olduğunu, erken başlanan ve doğru dozda alınan ilaçların hastalığın ilerlemesini büyük ölçüde engellediği ve yoğun bakım geçiş oranını düşürdüğünü söyledi.

GENEL 02.12.2020, 18:41
Koronavirüs Pozitif Olanlara Uyarı Geldi! Sakın Bu Hatayı Yapmayın

Son zamanlarda hastalığı hafif atlatan koronavirüs hastalarının ilaçlarını almaktan kaçındığı daha sonra durumlarının ağırlaştığına yönelik haberlerin art arda gelmesiyle birlikte uyarılarda artış gösterdi. Sosyal medya ve whatsapp gruplarındaki bazı paylaşımlarda koronavirüs ilaçlarına yönelik yanıltıcı bilgilerin yayılması, hastalığın erken evresinde ilaç kullanımının azalmasına yol açarken, bu yüzden yoğun bakıma geçişlerin artış gösterdiği de görüldü.

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Ayaktan izlenecek komplike olmayan veya hafif-orta pnömonisi olan olası/kesin Covid-19 olgularında ve yatış endikasyonu olan Covid-19 olgularında Hidroksiklorokin ve/veya Favipiravir kullanımı öneriliyor. İki ilacın da mutlaka hekim tavsiyesi ve gözetiminde kullanılması gerekiyor. Buna göre Favipiravirin ilk gün sabah ve akşam 8er tane, devamında ise 4 gün boyunca yine sabah ve akşam 3er tane içilmesi, vatandaşlar aldıkları dozu kendilerine ilaçlarla birlikte ulaştırılan broşürler üzerinden takip edebilir ve ilaçların kullanımında herhangi bir yan etki görüldüğünde veya şikayetlerin artması durumunda ise hekime başvurmaları gerekir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AjansKamu
Yorumlar (0)
açık
Günün Anketi Tümü
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
Namaz Vakti 20 Ocak 2021
İmsak 06:48
Güneş 08:17
Öğle 13:20
İkindi 15:50
Akşam 18:13
Yatsı 19:37