Melodi aşırdığı iddiasıyla yargılanan Soner Sarıkabadayı'ya beraat

Melodi aşırdığı iddiasıyla yargılanan Soner Sarıkabadayı'ya beraat

GENEL 11.05.2023, 18:47
Melodi aşırdığı iddiasıyla yargılanan Soner Sarıkabadayı'ya beraat

Müzisyen Serdar Kapanın bir şarkısındaki nakarat kısmındaki melodiyi aşırdığı iddiasıyla hakkında 5 yıla kadar hapis cezası talep edilen şarkıcı Soner Sarıkabadayının yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, Sarıkabadayı’nın beraatına hükmetti.
Müzisyen Serdar Kapanın Denge Şeve adlı şarkısındaki nakarat kısmındaki melodiyi aşırarak (intihal) Tarifi Zor isimli eserinde kullandığı iddiasıyla manevi, mali veya bağlantılı hakları ihlal etme suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası talep edilen şarkıcı ve şarkı yazarı Soner Sarıkabadayının yargılandığı dava karara bağlandı. İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya Soner Sarıkabadayı katılmazken, kendisini avukatları temsil etti. Duruşmada müşteki Serdar Kapan da avukatıyla birlikte hazır bulundu.

"Ünlü olduğu için fanları tarafından eleştiriye maruz kalmamak için hesabını kapalı hale getirdi’’
Duruşmada müşteki Kapan, 21 yıldır müzikle uğraştığını söyleyerek, "Yaklaşık 50 adet eserim vardır. Bu eserlerden sadece 2 tanesini yayınladım, 1 eserimle ilgili böyle bir olay başıma geldi. Sanık Sarıkabadayı, ünlü olduğu için fanları tarafından eleştiriye maruz kalmamak için şikayetten sonra bir süre hesabını kapalı hale getirdi’’ şeklinde konuştu.
Sanık Sarıkabadayı’nın avukatları ise eserlerin kompozisyon ve genel yapısının birbirinden farklı olduğunu ve melodilerin benzer olmasının suç oluşturmadığını söyleyerek müvekkilinin beraatını talep etti.

Beraatına karar verildi
Alınan savunma ve beyanların ardından kararını açıklayan mahkeme, sanık Sarıkabadayı’nın üzerine atılı suçun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraatına hükmetti.
(SD-RU-BA-Y)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 05 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı