Murat Kurum: "Haksız yere işten atılan emekçilerimizi geri alacağız"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Murat Kurum Türkiye Yüzyılı İstanbul Vizyonu Toplantısı’nda İstanbul için vaatlerini açıkladı.

GENEL 25.01.2024, 17:29
Murat Kurum: "Haksız yere işten atılan emekçilerimizi geri alacağız"

AKPnin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum seçim vaatleri ve projelerini açıkladı. İstanbulda iki yakaya iki tünel yapılacağını duyuran Murat Kurum, Silivriye metrobüs geleceğini, Esenler ve Harem otogarlarının taşınacağını, taksi sorununu çözeceğini vaat etti. Kurum, İmamoğlu döneminde işten atılanlar arasında haksız yere atılanların tekrar işe alınacağını söyledi.

İstanbulda olası depreme karşı önlemlere ve yüksek kiralara ilişkin de projelerini açıklayan Kurum, 600 bin konutun acilen dönüştürülmesi gerektiğini belirterek, "5 yılda yatay mimari eksenli, 650 bin konut inşa edeceğiz." ifadelerini kullandı. 

Kurumun açıklamalarından satır başları şöyle:

Bu şehri yönetmek, aklınla, kalbinle, tüm benliğinle İstanbulun ruhuna teslim olmaktan geçer. Her sokağına, her yuvasına adanmaktan geçer. Biz İstanbula adanmış kadrolarız.

"Sistem İstanbul"u duyurdu

"İstanbul problemler yumağı haline geldi; kentte büyük karmaşa ve kaos var. İstanbul çaresiz değildir Tüm sorunları bütüncül bir bakış açısıyla, insanı merkeze alan anlayışı hizmete sunuyoruz. Bunun adı Sistem İstanbul. İstanbul son 5 yılda ahengini kaybetti. Bu şehri yeniden dengeye kavuşturacak Sistem İstanbulu açıklayacağız. İstanbullulara çilesiz, dertsiz bir sosyal yaşam sunacağız. Yeniden eşsiz, benzersiz bir İstanbul için çalışacağız."

Trafik sorunu

İstanbulda her bir vatandaşımız yılda 288 saatini trafikte kaybediyor. Trafik çilesi ömrümüzden 3,5 yıl alıyor. Hepimiz trafikte zaman enerji kaybediyoruz, yıpranıyoruz. Trafikte kaybettiğimiz vaktimizi, ailemizle, kendimize ayırmak istiyoruz. İstanbulda 2019da yüzde 47 olan trafik yoğunluğu bugün yüzde 64e yükselmiş durumda. Zirve saatlerde bu oran yüzde 90ları aşıyor.

Açtık dedikleri 40.7 kmlik metro hattının gerçekte 8 kmsini zor yapabildiler. Devam eden metro projelerini iptal ettiler. İptal etmek yetmezmiş gibi metro şantiyelerimize kamyon kamyon hafriyat döktüler.

Raylı hatlarımızı 650 kmye çıkaracağız. 10 yıl sonra bu uzunluk bin 4 kmye ulaşacak
Yenikapı-İncili-Sefaköy hattını tamamlayacağız
Sultanbeyli metrosunu biz tamamlayacağız
Sabiha Gökçen-Kurtköy arasındaki 6 km metro hattını da tamamlayacağız
Sefaköy-Avcılar-Beylikdüzü metro hattını 18 km yapacağız

Otogarlar taşınacak

Esenler ve Harem Otogarlarını taşıyacağız; iki yakada 6 yeni lojistik merkez kuracağız
İstanbuldaki iki yakaya iki tünel projesi yapıyoruz
Sokaklarımızı otopark olmaktan kurtaracağız. Güvenli ve ucuz otopark İstanbulun hakkıdır diyeceğiz. İstanbula 250 bin araçlık otopark kazandıracağız.

Taksi sorunu

Taksi sorununu çözeceğiz, taksicilerimizle esnafımızla görüştük. Geri bildirim uygulamasını hayata geçireceğiz. Taksi sorununu İstanbul gündeminden çıkaracağız. Tüm sistemleri Merkezi Taksi Sistemi çatısı altında birleştireceğiz, taksi sayısını artıracağız.

Deprem açıklaması: 1.5 milyon yapı risk altında

"Deprem terörle mücadele kadar önemlidir. Bir milli güvenlik sorunudur. Afetle dirençli bir İstanbul vaat ediyoruz. 7, 5 milyon ev ve işyeri var 1.5 milyonu risk altında. 600 bin konutun acilen dönüştürülmesi gerekiyor. 5 yılda yatay mimari eksenli, 650 bin konut inşa edeceğiz."

Kurum, konut projesini duyurdu

"KİPTAŞ güzide bir kurumumuz. KİPTAŞla 300 bin konutu başlatıyoruz.15 Nisanda başvuruları alacağız yarısı bizden diyerek, 700 bin lira hibe desteği, ilave 700 bin kredi desteği, 100 bin lira da taşınma desteği vereceğiz. 18 ayda bu konutlarımızı tamamlayacağız. 250 bin yuvamızı da vatandaşımızı ve özel sektörümüzü destekleyerek tamamlayacağız. Gerekli imar düzenlemelerini hayata geçireceğiz."

Atatürk Havalimanına Afet Yönetim Merkezi

"Atatürk Havaalanında yeni bir afet yönetim merkezi ile afet anında en çok ihtiyaç duyulanları mevcut hale getireceğiz. Olası afet durumunda gıda ve tıbbi desteği sağlayacağız. Tam 9 noktada afet müdahale merkezlerimizi kuruyoruz. 2 acil durum hastanesine ek olarak biri Arnavutköy diğer Pendikte 1 acil durum hastanesi daha yapacağız."

Evlenecek gençlere 50 bin lira, yaşlılara 2500 lira destek

Murat Kurum, kadın, yaşlı ve gençlere yönelik diğer vaatlerini de sıraladı:

Onlar gibi söz verip tutmamak değil tabii ki. Her mahalleye çocuklarımız için kreş hizmeti götüreceğimiz, tüm gece emekçilerimiz için 7 gün 24 saat kreş hizmeti veriyoruz
Hani adalet diyorlar ya biz onlar gibi adaletsiz olmayacağız. Kimseyi haksız yere işten çıkarmayacağız, haksız yere işten çıkarılan işçilerimizi geri alacağız

İhtiyaç sahibi emeklilerimize her ay 2500 lira destek ödemesi yapacağız
Evlenecek gençlere 50 bin TL beyaz eşya yardımı yapacağız
İstanbulda su kullanımı konusundaki adaleti sağlayacağız. Hane halkını baz alan bir su tarifesi uygulayacağız
İlk işini kuran 100 bin girişimci kadına 100er bin lira hibe vereceğiz
İlkokul çağındaki çocuklarımız için okullarımızda beslenme desteği vereceğiz
Babalara da ücretsiz taşıma sözü veriyoruz
39 ilçemizde mahalle bahçeleri yapacağız. Kadınlar için de özel kıraathaneler yapacağız

İstanbula kültür-sanat vaatleri

2 yeni tiyatroyu kentimize kazandıracağız
İstanbul Kültür Akademisi kuracağız
İstanbul festivaller şehri olacak

Yorumlar (1)
ares 4 hafta önce
senin partinin kayyum belediyelerden attıklarınızı bir geri alın önce
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı