Nukhet Duru kimdir, kaç yaşında, nereli?

Sibel Can, Hakan Altun ve Hüsnü Şenlendirici'nin sunduğu Şarkılar Bizi Söyler programı bu akşam Nukhet Duru'yu ağırlıyor. Sanatçıyı yakından tanımak isteyenler "Nukhet Duru kimdir, kaç yaşında, nereli?" diye soruyor. İşte Duru'nun hayatı...

GENEL 08.05.2023, 23:31
Nukhet Duru kimdir, kaç yaşında, nereli?

Ünlü sanatçı Nukhet Duru Kanal Dnin sevilen programı "Şarkılar Bizi Söyler"e konuk oluyor. Duru hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler, "Nukhet Duru kimdir, kaç yaşında, nereli?" diye soruyor. İşte Durunun biyografisi...

NÜKHET DURU KİMDİR?

1954 yılında Niğdenin Bor ilçesinde dünyaya geldi. Henüz 11 yaşındayken annesiyle babasının ayrılması nedeniyle ağır bir travma yaşayan Duru, felç oldu. Bir yıla yakın bir süre yürüyemeyen ve yatalak olan Durunun, çok küçük yaşta yaşadığı bu büyük üzüntü onu çok etkilemişti. Kandilli Kız Lisesinde okurken müzikle ilgilenmeye başlayan Duru, güzel sesiyle dikkat çekiyordu. Şöhret olmayı aklına koyan şarkıcı o günlerde kendisine Ajda Pekkanı örnek alıyordu. 1971 yılında 17 yaşındayken Florya Deniz Kulübünde dans müziği orkestrasında solistlik yaparak profesyonel kariyerine başladı.

1974te ilk 45lik plağını doldurdu: "Aklımda Sen". Ardından Mehmet Teoman ve Cenk Taşkanla hazırladıkları "Beni Benimle Bırak" ile büyük çıkış yapan güzel sanatçı ilk albümünü 1977de yayımladı: "Bir Nefes Gibi". 1978de Modern Folk Üçlüsü ile seslendirdiği " Dostluğa Davet" ile Seul Şarkı Yarışmasında en iyi icra ödülünü aldı. "Melankoli", "Ben Sana Vurgunum", "Anılar" adlı şarkıları unutulmazlar arasına girdi.

Sevda ve Bir Destan Dolanır Bolu Dağının şarkılarıyla adını duyuran sanatçı, seksenlerin ikinci yarısında çıkardığı Benim Yolum albümüyle büyük başarı kazandı. Albümde Yeni Türküden Selim Atakanın ve İlhan Şeşenin bestelerine ve Murathan Munganin sözlerine yer veren Duru, daha sonra Aç Gözünü Adamım adlı bir albüm çıkardı. Nitelik anlamında Benim Yolum kadar olmasa da başarılı olan çalışmadan çıkan Eda-Metin Özülkü imzalı "Yaralım" şarkısı büyük beğeni topladı.

Nükhet Duru kimdir kaç yaşında ve nereli İşte Nükhet Durunun hayatı ve şarkıları ile ilgili bilgiler
Daha sonra müzik eleştirmenlerinden pek olumlu yorumlar almayan çeşitli albümler yapan Duru, Sezen Aksu ve Uzay Heparıyla yaptığı ortaklık sonucu çıkardığı kendi adını taşıyan albümle eski başarılı günlerine geri döndü. Özellikle Yasaksa Yasak ve Uslandım Artık gibi şarkıları çok beğenilen Duru, son olarak Gece Saat On İki adlı albümünü yayınladı.

1979 yılında Haldun Dormen, Seyfi Dursunoğlu (Huysuz Virjin), Perran Kutman, Yüksel Gözen, Grup Çağdaş, Tolga Han ve Arkadaşları ile "Merhaba Müzik", 1980 yılında Haldun Dormen, Suna Pekuysal, Mazhar Alanson, Fuat Güner ve Coşkun Demirle "Ve On Yıl Geçti", 1982 yılında Haldun Dormen, Neco, Salim Dündar, Mazhar Alanson, Fuat Güner ve Suna Pekuysalla "Operetler", 1983 yılında Egemen Bostancı, Attila Özdemiroğlu, Zerrin Özer, Altan Erbulak, Sezen Aksu, Halit Kıvanç, Mehmet Ali Erbil, Onno Tunç ve Grup Çağdaş ile "Saz mı? Caz mı?", 1984 yılında Erol Evgin ve Adile Naşitle "7den 77ye", 1985 yılında Egemen Bostancı, Şevket Altuğ, Başar Sabuncu, Osman İşmen, Duygu Aykal, Mehmet Teoman, Ülkü Aker ve Sadık Kızılağaçla birlikte "Carmen - Kan ve Gül", 1985 yılında Nevra Serezli, Metin Serezli, Zeki Alasya ve Metin Akpınarla "Aşk Olsun", 1991 yılında Erol Evgin, Perran Kutman, Turhan Yükseler, Yaprak Özdemiroğlu, Haldun Dormen ve Kandermir Konduk ile birlikte "Gülümseyen Geceler", 1991 yılında Perran Kutman, Eda Özülkü, Metin Özülkü ve Tuncay Vural Dans Topluluğuyla "Yeşilyurt Geceleri", 1992 yılında Rasim Öztekin, Demet Akbağ ve Soner Olgunla birlikte "Müzikomedi", 1998 yılında Hakan Altıner, Nezihe Araz, Uğurkan Erez, Figen Soysal, Sadık Kızılağaç, Cenk Taşkan, Mehmet Teoman, Alp Öyken, Nuri Gökakşam, Tomris Oğuzalp, Mehmet Ulay, Mehmet Birkiye, Tamer Karadağlı, Ayberk Atilla, Hakkı Şen, Demet Neva ve Özlem Çakarla "Cahide - Bu Bir Efsane", 1999 yılında Müjdat Gezen, Nilgün Belgün, Ayşen Gruda, Levent Özdilek, Yaman Tüzcet, Settar Tanrıöver, Necdet Mahfî Ayral, Osman Gidişoğlu, Ayten Güvenç, Lale Oraloğlu, Nesrin Akkoç, Cenk Taşkan, Hakan Tok ve Osman İşmen ile birlikte "Yedi Kocalı Hürmüz", 2000 yılında da Nilgün Belgünle "www.ask.com.tr" adlı gösterilerde oynamıştır.

Bir TV kanalında Cenk Erenle beraber yaptıkları talk show büyük beğeni aldı. Keloğlan Kara Prense Karşı filminde ve Kibariyenin başrolde oynadığı Çeşm-i Bülbül dizisinde rol aldı. Nükhet Duru, sanat yaşamına şimdilik 24 tane albüm, sayısız televizyon ve radyo programı, iki evlilik, birçok aşk, bir çocuk, Film, dizi çalışmaları, sayısız konser, 8 tane müzikal, dört tane kabare sığdırdı.

Müzik kariyerinin yanı sıra renkli kişiliği ve hızlı özel hayatıyla sık sık gündeme gelmiş olan Nükhet Duru, 18 yaşındayken prodüktör Mehmet Teoman ile nişanlandı. Sonra ünlü medya patronu Erol Simavi ile ilişkisi oldu. SonraDoğan Cankuyla olan birlikteliğiyle konuşulmuştu. Eskidji Müzayedecilikin sahibi Dikran Masisle olan evliliğinden Cem adında bir oğlu da olan Duru, daha sonra Masisten ayrıldı ve ikinci evliliğini Koç Kültür Sanat Genel Müdürü Özalp Birolla yaptı. Bu evliliği de 1999 yılında bitti. Yunanlı doktor sevgilisi ile evlenme noktasına gelen ilişkisini de sonlandırdı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 29 Mayıs 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı