Osman Arolat kimdir?

Ekonomi basınının duayen ismi Osman Arolat hayatını kaybetti

GENEL 31.10.2023, 20:34
Osman Arolat kimdir?

Ekonomi gazeteciliğinin duayen ismi Osman Arolat, bugün sabaha karşı (31 Ekim 2023) tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 81 yaşındaki Arolat’ın cenazesi 1 Kasım’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne getirilecek, buradaki anma töreninin ardından Zincirlikuyu Camii’nde öğle namazına müteakip cenaze namazı kılınacak. Arolat’ın cenazesi 2 Kasım Perşembe günü öğle namazına müteakip Çanakkale Assos Behram Kale Mezarlığı’na defnedilecek.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TCG) Yönetim Kurulu, Osman Saffet Arolat‘ın ölümünün ardından başsağlığı mesajı yayınladı. Açıklamada “Üyemiz, Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi başyazarı Osman Saffet Arolat’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz” denildi.

“Uzun yıllardır gazeteci ve yazar olarak görev yapan Osman Saffet Arolat’ın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz” diyen TCG, Arolat’ın cenaze törenine ilişkin ayrıntıları da paylaştı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, 2013 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü ve Sürekli Basın Kartı sahibi Arolat’ın cenazesinin 1 Kasım 2023 Çarşamba günü saat 11.00’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin önüne getirileceği belirtildi. Cemiyet’te yapılacak törenin ardından Zincirlikuyu Camisi’nde öğle namazına müteakip cenaze namazı kılınacak. Arolat, 2 Kasım 2023 Perşembe günü Çanakkale Assos Behramkale Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Osman Saffet Arolat kimdir?

1942 yılında Ankara’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun oldu. Mesleğe 1962 yılında Ankara’da Öncü Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Ant Dergisi ile Yeni Ortam Gazetesi’nin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi. Vatan Gazetesi’nde yazdı. Ayrıntılı Haber Gazetesi’nde haber koordinatörlüğü, Türk Haberler Ajansı’nda haber müdürlüğü yaptı. Uzun yıllar ajans haberciliği, yabancı radyo muhabirliği ve televizyonculuk yaptı. Dünya Gazetesi’nin Yayın Yönetmenliğini üstlendi. Son olarak Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi’nin kuruluşunda yer aldı. Başyazarlığını sürdürüyordu.

Babıâli Anılarım ile Bir Gençlik Liderinin Anıları başta olmak üzere yayınlanmış birçok kitabı var. 2013 yılında TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’ne değer görüldü. Sürekli Basın Kartı taşıyordu. Evli ve bir çocuk sahibiydi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı