Prof. Dr. Ahmet Ercan, büyük İstanbul depremi için tarih verdi!

Ahmet Ercan, İstanbul depreminin ne zaman olacağını açıkladı? Yakın zamanda Marmara bölgesinde yaşanan depremleri değerlendiren yer bilimci Ahmet Ercan, İstanbul depermi için beklediği tarihi açıkladı.

GENEL 19.12.2023, 22:34
Prof. Dr. Ahmet Ercan, büyük İstanbul depremi için tarih verdi!

Geçtiğimiz hafta içerisinde Gemlik ve Çınarcıkta meydana gelen depremler İstanbul depremini tetikler mi? Konuya ilişkin cevap, Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercandan geldi. Ercan, Marmara’da yakın dönemde yaşanan depremlerin İstanbul için bir risk oluşturmadığını ve 2045’ten önce de İstanbulda deprem beklemediğini söyledi.
Marmara Denizi’nde 5 Aralık’ta 5,1 büyüklüğünde Gemlik Körfezi’nde ve 17 Aralık’ta da 4,1 şiddetinde Yalova Çınarcıkta peş peşe meydana gelen depremler, İstanbul’da beklenen büyük depremin tartışmasını da yeniden alevlendirdi.


MARMARADAKİ DEPREMLER İSTANBUL DEPREMİNİ TETİKLER Mİ?
Jeofizikçi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, marmarada peş peşe meydana gelen depremlerin ardından yaptığı açıklamalarda, “Bu deprem eşik depremin çok altında. Bu bölgede depremlerin yıkıcı olması için 6,4’ün üstünde olması gerekiyor. 4,1 deprem acaba İstanbul’da depremi tetikler mi? Küçük bir deprem kendisinden daha büyük bir depremiz tetiklemez. Böyle bir olasılık yok. Beklenen İstanbul depreminin ayak sesleri değil” ifadelerini kullandı. Ercan, İstanbul’da beklenen deprem olana kadar 3,5-6 büyüklüğündeki depremlerin yaşanabileceğini sözlerine ekledi.


gerçekgündem

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı