Yedisu fayı Erzincan ve Tunceli'yi etkileyecek! 'Lütfen hazırlıklı olalım'

Yedisu fayı Erzincan ve Tunceli'yi etkileyecek! 'Lütfen hazırlıklı olalım'

GENEL 23.02.2023, 18:56 28.02.2023, 22:45
Yedisu fayı Erzincan ve Tunceli'yi etkileyecek! 'Lütfen hazırlıklı olalım'

200 kmlik deprem hattını gezen Munzur Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Taylan Sançar, “Malatya fayı hala aktif, Yedisu fayı Erzincan ve Tunceliyi etkileyecek” dedi.

Sançar; deprem bölgesindeki izlenimlerini paylaştı ve Yedisu fayı ile Malatya fayına dikkat çekti.

"LÜTFEN HAZIRLIKLI OLALIM"

6 Şubattan bu yana yaklaşık 200 kmlik deprem hattını gezdiğini, tedbirsiz yaşamanın sonuçlarının çok ağır olduğunu söyleyen Sançar; "Yedisu Fayının deprem tehlikesi daha net nasıl açıklanır bilmiyorum. Lütfen hazırlıklı olalım. Ben de deprem olma riski olan bir ilde yaşıyorum." dedi.

Sançarın paylaşımları şöyle:

"Erzincan Üzümlü ile Bingöl Yedisu arasında bulunan Yedisu Fayı ile ilgili olarak aşağıda yazdıklarım öncelikle bu fay hakkında daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Üzerinde en son deprem 1784 bir önceki deprem bundan 201 yıl önce yani 1583 yılında olmuş.

Hem bu veriler hem de 1583 yılından önceki veriler birlikte değerlendirildiği zaman bu fayın yakın zamanda en az 7.2 büyüklüğünde bir deprem olacak. Bu depremde Erzincan ve Tuncelinin zarar görmesi çok muhtemel. Bu zararlardan kurtulmanın yolu var. O da tedbir."

Depremde tedbirin hayat kurtardığını söyleyen fay hattının üstünde olmasına rağmen yıkılmayan evleri de görüntüleyerek paylaştı.

“BİRİNCİ DERECE ÖNEME SAHİP BİR FAY”

Sançar, Malatya fayı ile ilgili ise şunları söyledi:

"Malatya Fayı üzerinde deprem beklediğimiz bir fay. Bu fay hakkındaki çalışmalar maalesef çok az. Son olan Ekinözü depremi bu faya önemli miktarda stres yükledi. Malatya fayı bana göre birinci derece öneme sahip bir faydır.

Bir yandan şehri depreme hazırlarken diğer yandan bu fay hakkında çok yönlü çalışmaların başlaması gerek. Bu fay etkilerini çevre illerde hissettirecektir. Malatya daha gerçek deprem yaşamadı. Sadece bir depremin şehre neler yapabileceğini anladı."

milliyet

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 21 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı