YSK'dan GAMER Kararı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İçişleri Bakanlığı’nın seçim sandıklarında görevli polis ve jandarmadan alınacak sonuçların dosya halinde Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi Başkanlığı (GAMER) sayfasına kaydedilmesine ilişkin kararını yasakladı.

GENEL 10.05.2023, 17:40
YSK'dan GAMER Kararı

Söz konusu uygulama CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan tarafından kamuoyunun gündemine taşınmış, sandık sonuçlarını GAMER isimli uygulamaya kaydetmek isteyen İçişleri Bakanlığı’nın, kolluk gücünü sözlü olarak yasadışı görevlendirdiği belirtilmişti. 

İçişleri Bakanlığı, YSK’ye paralel bir seçim takip sistemi kurmasıyla tepki çekmiş, hukuksuz kararın uygulanmaması için YSKye çağrı yapılmıştı. Bakanlığın GAMER üzerinden özel bir seçim modülü hazırlayarak, paralel seçim kurulu oluşturma girişimi YSKden dönmüştü.

Bakanlık bunun üzerine sandık sonuçlarının polis ve jandarma tarafından alınıp Excel tablosu haline getirilerek GAMERe gönderilmesini kararlaştırmıştı.

Cuma günü (5 Mayıs) 81 ilde GAMERden sorumlu vali yardımcıları ve GAMER müdürleri toplanmış, toplantıda YSKnin reddi ve kamuoyundaki itirazlardan ötürü e-sistem üzerinden girişlerin yapılamayacağı belirtilmişti. Bu nedenle sandıklardan polis ve jandarma marifetiyle alınan bilgilerin Excel formatında Ankara GAMERe gönderilmesi yönünde talimat verilmişti.

odatv

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 10 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı