200 Okul Müdürüne Dava Açıldı !

Sınavsız 200 müdür ataması hakkında mahkeme kararı!

Gündem 30.07.2023, 23:55
200 Okul Müdürüne Dava Açıldı !

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda bakan onayı ile sınavsız 200 yurt müdürü atanmasında, Bölge İdare Mahkemesi’nden ders gibi karar çıktı.

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Büro-Sen, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliğine aykırı olarak yapılan sınavsız yurt müdürü atamalarının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açmıştı. Ancak yürütmeyi durdurma kararı reddedildi. Sendika, itiraz başvurusunda bulundu.


Bölge idare mahkemesinden ders gibi karar çıktı. Ankara Bölge İdare Mahkemesi  1. İdari Dava Dairesi’nin kararında, 28 Şubat tarihli bakan onayı ile yaklaşık 200 kişinin sınavsız yurt müdürü kadrolarına atandığına dikkat çekildi. Yürütmeyi durdurma istemini reddeden yerel mahkemenin kararını kaldıran mahkeme, Gençlik ve Spor Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği’ne göre, yurt müdürü kadrolarının görevde yükselmeye tabi hizmet grupları arasında sayıldığına dikkat çekti. Dolayısıyla sınav yapılması ve sınavda başarılı olanlar arasından atama gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı.


Mahkeme, bakanlığın, sınavsız ataması yapılan kişilerin nasıl seçildiği, atama yapılırken hangi kriterlerin dikkate alındığını açıklaması, ondan sonra karar verilmesi gerektiğine dikkat çekerek dosyayı yeniden incelenmek üzere geri gönderdi.

Karar oybirliğiyle alındı.

Cumhuriyet

Yorumlar (3)
Hasan CEBESOY 2 ay önce
Sadece bir kurumdami bütün kurumlarda adamı olan partiyi ve malum sendikayı arkasına alan çoğu kişiler müdür olarak atandı. Onurlu olan larda ayak altında ezildi. Ama olsun her şeyden önemli si helal yemek.
METİN 2 ay önce
Ey lanetler kendinizi ve çocuklarınızı seviyorsanız lütfen kurum müdürlüklerine liyakatsız eğitimsiz kariyersiz sınavsız vb torpillileri atamayın bunlar feto gibi yarın başınıza bela olur ayrıca şimdiden Allah belanızı versin diyorum
Mustafa Değer 2 ay önce
Okul Müdürü başlığınız yanlış. Haberin içeriğinde Yurt Müdürü.
Zaten Gençlik ve Spor Bakanlığının okulları yokki.
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı