28 Şubat davasında Çetin Saner'e tahliye

Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Emekli Korgeneral Çetin Saner, sağlık sorunları sebebiyle tahliye edildi.

Gündem 10.11.2022, 20:31
28 Şubat davasında Çetin Saner'e tahliye

Cumhuriyetten Çağdaş BAYRAKTARın haberi...

İddianamesi FETÖcü eski Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili tarafından yazılan 28 Şubat davasında, müebbet cezası nedeniyle Silivrideki Marmara Cezaevinde bulunan Emekli Korgeneral Çetin Sanerin (83) infazı ertelenerek tahliye edildi.

Yaşanan gelişmeyi Cumhuriyete değerlendiren ve 28 Şubat davası sanıklarından olan Emekli Albay Alican Türk, şunları söyledi:

  • Bu akşam saat 21.00 itibariyle Silivride bulunan Çetin Saner Paşamız da sağlık durumu gözetilerek serbest bırakıldı. 83 yaşındaki Çetin Saner Paşa geçtiğimiz günlerde kalp yetmezliği nedeniyle Adlî Tıpa sevk edilmişti. Saner Paşanın sorunu epey süredir vardı.

4 SUBAY DAHA ADLİ TIPA SEVK EDİLDİ

  • Aynı cezaevinde bulunan 90 yaşındaki Ahmet Çörekçi, 86 yaşındaki İlhan Kılıç, 74 yaşındaki Kenan Deniz ile İdris Koralp Paşaların da Adlî Tıpa sevk edildiklerini, örneğin Kenan Deniz Paşadan da cilt kanseri şüphesiyle biopsi alındığını öğrendim.

Çevik Bir ve Aydan Erolun ardından aynı davada sağlık sorunları nedeni ile tahliye sayısı Çetin Saner ile 3e çıktı.

NE OLMUŞTU? 

Yargıtay, 28 Şubat davasında aralarında dönemin Genelkurmay 2’nci Başkanı Emekli Orgeneral Çevik Bir ile Genelkurmay Harekat Başkanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu bulunduğu 14 sanığa verilen hapis cezalarını onamıştı.

Cezanın onanması üzerine cezaevlerine gönderilen, yaşları 74-90 arasında değişen ve yaklaşık 450 gündür (15 aydır) tutuklu bulunan 14 subaydan Çevik Bir 1 Ağustosta, Aydan Erol ise 1 Kasımda sağlık sorunları nedeniyle infaz erteleme kararı sonrası tahliye edilmişti.

Halen içeride bulunan 11 subayın da ciddi sağlık sorunları bulunuyor.

Kaynak : Cumhuriyet Gazetesi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 20 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı