6 yaşındaki çocuğun evlendirilmesine ilişkin davada sanıklardan Kadir İstekli gözaltında

6 yaşındaki çocuğun evlendirilmesiyle ilgili soruşturma kapsamında Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli hakkında tutuklanmaları yönünde yakalama kararı verildi. Kadir İstekli Pendik'te gözaltına alırken, Gümüşel'le ilgili arama çalışmaları devam ediyor.

Gündem 14.12.2022, 22:21 15.12.2022, 10:51
6 yaşındaki çocuğun evlendirilmesine ilişkin davada sanıklardan Kadir İstekli gözaltında

Hiranur Vakfının kurucusu Yusuf Ziya Gümüşelin kızı H.K.G.nin 6 yaşında evlendirilmesi ve cinsel istismara uğraması iddiasına ilişkin dava açılmıştı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, baba Yusuf Ziya Gümüşşel ile anne Fatıma Gümüşelin “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” suçundan 22 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi. Dini nikahıyla evlendirildiği iddia edilen Kadir İstekli hakkında ise “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” ve “cinsel saldırı” suçlarından 67 yıl 10 ay 15 güne kadar hapis cezası talep edildi.

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 30 Ocak 2023 tarihine duruşma günü verdi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı ile müşteki H.K.G.nin avukatı mahkemeye başvurarak sanıkların tutuklanmasını talep etti.

Tutuklamaya yönelik yakalama kararı
Talebi usul ve yasaya uygun bulan mahkeme, kaçma şüpheleri ve mevcut delil durumunu göz önünde bulundurarak sanıklar Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı.

6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilmesiyle ilgili soruşturmada Kadir İstekli, Pendikte gözaltına alındı. Yusuf Ziya Gümüşelle ilgili arama çalışmaları ise devam ediyor.
 

Gamze Çevrim - Elyesa Karatepe

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 29 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı