Almanya, ABD'den F-35 savaş uçağı alacak

Almanya, ABD'den F-35 savaş uçakları alımı da dahil olmak üzere 100 milyar euroluk özel fondan finanse edilecek savunma projelerine yeşil ışık yaktı.

Gündem 15.12.2022, 11:12
Almanya, ABD'den F-35 savaş uçağı alacak

Almanya Federal Meclisinde, ABDden F-35 savaş uçakları alımı da dahil olmak üzere 100 milyar euroluk özel fondan finanse edilecek savunma projeleri görüşüldü. Federal Mecliste alınan kararlara göre, Almanya, ABDden 35 adet F-35 savaş uçağı satın alacak. Buna göre, 2028den itibaren hizmete girmesi beklenen hayalet uçakların maliyetinin yedek parçalar da dahil olmak üzere yaklaşık 10 milyar euro olacağı açıklandı. F-35ler artık eskidiği düşünülen Tornado tipi savaş uçaklarının yerini alacak. Alman F-35 pilotlarının 2026da ABDde eğitilmesi de planlanıyor. İlk F-35ler ise 2027de Almanyada konuşlandırılacak ve 2028de ilk operasyonel safha yürütülecek.
Federal Savunma Bakanı Christine Lambrecht, toplam değeri 13 milyar euro olan silahlanma projelerine ilişkin kararları, parlamentonun Almanya Silahlı Kuvvetlerinin (Bundeswehr) arkasında durduğunun çok önemli bir işareti olarak nitelendirdi. Lambrecht, Bundeswehr için yeni bir saldırı tüfeğine de çok acil ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Bu doğrultuda G36 saldırı tüfeğinin yerine yenisinin alınmasına karar verildi. G36lar yerine, 118 bin Heckler & Koch HK416 tüfeği satın alınacak. Ayrıca, yeni telsiz ekipmanları, Puma zırhlı personel taşıyıcılarının güçlendirilmesi ve kar araçları için de fon sağlanacak.
Alman Silahlı Kuvvetleri Genel Müfettişi Eberhard Zorn, bu kararın Rusyanın Ukraynaya saldırmasının ardından kararlaştırılan özel fon projelerinin uygulanması için başlangıç noktası olduğunu açıkladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 29 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı