Batı Trakya 12 gündür yanıyor

Yunanistan'ın Türkiye sınırına yakın Meriç bölgesinde 12. günü geride bırakan orman yangınlarında 810 kilometrekarelik alan kül oldu. İkisi çocuk 21 kişinin öldüğü yangın, Avrupa Birliği sınırlarındaki en büyük orman yangını olarak kayda geçti.

Gündem 31.08.2023, 15:18
Batı Trakya 12 gündür yanıyor

Yunanistanda 810 kilometrekare alan yandı

Yunanistanın Türkiye sınırı yakınındaki Meriç Bölgesinde 12. günü geride bırakan orman yangınlarında New York kenti büyüklüğünde bir alan kül oldu. Şu ana kadar yanan alanın büyüklüğü 810 kilometrekare olarak açıklandı. Kuzey Yunanistan yangını, Avrupa Birliği sınırlarındaki en büyük orman yangını olarak kayda geçti. Birlik yaklaşık 500 itfaiyeci ve 11 uçaktan oluşan bir müdahale ekibini Yunanistana gönderdi. Yangın bu yaz Avrupa Birliği sınırlarında yaşanan en ölümcül afet olarak da kayda geçti. 19 Ağustosta başlayan yangınlarda ölen 21 kişinin 18i göçmendi ve bunların ikisi de çocuk yaştaydı. Ekathimerini gazetesi, yangınlar söndürüldükten sonra daha fazla ölü bulunabileceği

endişesinin yetkililer tarafından değerlendirildiğini aktarıyor.

READ MORE

Ekolojik felaket

Yunan yetkililer, Dadias Milli Parkının kuzey doğusunda alevlerin halen kontrol altına alınamadığını açıkladı. Ajansa konuşan orman görevlisi Dora Skartsis, 2011 yangını sonrası yapılan tüm yenileme çalışmalarının kaybedildiğini söyledi. Skartsis, "Devasa bir ekolojik felaketten sözediyoruz" şeklinde konuştu. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Yunanistan bölümünden Panagiota Maragou, ulusal parkın yüzde 30unun yok olduğunu duyurdu. Yuanistan Hükümet Sözcüsü Pavlos Marinakis, orman yangınlarıyla ilgili 140 tutuklamadan 79unun kundakçılıkla bağlantılı olduğunu söyledi. Yunanistanda 2018 yılında başkent Atina dışındaki orman yangınında 104 kişi ölmüştü.

YENİŞAFAK

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 30 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı