Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Zam Talimatı Geldi

Başkan Erdoğan'dan kabineye Memur ve Emekliye zam talimatı

Gündem 04.06.2023, 19:20
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Zam Talimatı Geldi

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden zaferle ayrılan Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomide atılacak yeni adımlar için harekete geçti. Yeni kabinenin açıklanmasıyla birlikte Başkan Erdoğan, AK Parti Grubuna talimat verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğanın en acil konu diyerek maaş zamlarına dikkat çekmesinin ardından asgari ücret başta olmak üzere asgari ücret, memur ve emekli aylıklarına Temmuz ayında yapılacak zam oranları merak edilmeye başlandı.

TÜM MAAŞLAR İÇİN KRİTİK TARİH 5 HAZİRAN
Memur ve emekliler Temmuz ayında 6 aylık enflasyona göre maaşlarına zam alacak. Bu güne kadar 4 aylık enflasyon rakamı netleşti. Türkiye İstattistik Kurumu (TÜİK) tarafından 5 Haziran pazartesi gün açıklanacak olan enflasyon rakamlarıyla maaşlara yapılacak zam oranı biraz daha netleşecek.


MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİNE EK ZAM

11 bin 848 TL olan en düşük memur maaşı Temmuz’da net 22 bin TL düzeyine yükselecek. 7 bin 901 TL alan memur emeklisi maaşı da aynı oranda yükselirse bu rakam 14 bin 671 TL olacak. 22 bin liralık en düşük maaş tüm memur maaşlarına kademeli bir seyyanen zam olarak yansıyacak. TCMBnin anketi ile beraber değerlendirildiğinde memur zammı yüzde 45 olursa ek zam yüzde 26,32 olacak.

Memur maaşlarına yüzde 45-50 civarında bir zam yapılması bekleniyor. Merkez Bankasının anketi baz alındığında memur maaşlarına zammın yüzde 45 olması durumunda ek zam yüzde 26.32, yüzde 50 olması durumunda ise ek zammın yüzde 31.32 olması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 25 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı