Danıştaydan Maaş Zammı Kararı !

Danıştay'dan maaş zamlarını ilgilendiren karar!

Gündem 01.08.2023, 17:26
Danıştaydan Maaş Zammı Kararı !

Danıştay Tetkik Hakimi Önder Tekinin “TÜİK enflasyonu yüzünden yoksullaştım” diyerek açtığı davaya mahkeme, TÜİKin maaşlara doğrudan bir etkisinin olmadığı gerekçesiyle ‘ret kararı verdi. Tekin, şimdi davayı Anayasa Mahkemesine taşıyor.

TÜİK YOKSULLAŞTIRIYOR DAVASI

Önder Tekin, TÜİKin açıkladığı enflasyon verilerinin memur ve emeklilerin yoksullaşmasına yol açtığı gerekçesiyle Ocak 2022de hukuk mücadelesine başladı. Bu amaçla 2021 yılı son 6 aylık enflasyon artış oranlarına ilişkin TÜİK idari işleminin iptali istemiyle Danıştayda dava açtı. Tekin, Danıştayın görev alanında olmasına rağmen dosyayı idare mahkemesine gönderdiğini, idare mahkemesinin ise TÜİK enflasyonunun maaşına doğrudan bir etkisinin bulunmadığı gerekçesiyle usulden reddettiğini söyledi.
 

Bunun üzerine konuyu Ankara Bölge İdare Mahkemesine taşıdığını belirten Tekin, buradan da ret gelmesi üzerine şimdi Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkını kullanacağını bildirdi. Ret kararlarının haklılığını değiştirmediğini belirten Tekin:

“Bu kararı veren yargıçların aylıkları da kararı verdikleri tarihte TÜİK enflasyon artış oranlarıyla bağlantılı olarak artırılmıştı. Emekliler yoksul, emekliler aç. Bunun çaresi susup oturmak, kadere boyun eğmek değil. Burası hukuk devleti. Davalarımızı açacağız, sonuna kadar götüreceğiz. Davalarımız reddedilse de bizim haklılığımızı ortadan kaldırmayacak” ifadelerini kullandı.


sözcü

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı