Deprem Bakımından Türkiye'de en güvenli iller hangileri?

Prof. Dr. Naci Görür hangi illerde deprem bekliyor? Depremlerden hangi iller etkilenecek? Türkiye'de en güvenli iller hangileri?

Gündem 05.03.2023, 13:21
Deprem Bakımından Türkiye'de en güvenli iller hangileri?

Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem sonrası 11 il fiziksel olarak etkilendi. Yaşanan büyük felaketin ardından ülkede deprem tartışmaları yeniden alevlendi. Bilim adamlarıyla görüşmeler gerçekleştiren bürokratlar adımlar atmaya çalışıyor. Diğer yandan vatandaşlar merak ediyor. Bir sonraki depremler nerelerde olabilir. Deprem uzmanları yakından takip ediliyor. Şüphesiz Prof. Dr. Naci Görür bu isimlerin başında geliyor. Daha önce yaptığı tahminler ile gündeme gelen, başarı oranı yüksek Naci Görür hangi illeri işaret ediyor? Türkiyede deprem açısından en güvenli iller hangileri? Uzman isimler hangi illerde deprem bekliyor? Detaylar haberimizde..

Prof. Dr. Naci Görür 5 il için işaret etmişti. Bunlar:

Adana Havzası ve Kıbrıs.

Erzincan ve Bingöl Arası

Marmara Bölgesi

İzmir civarı

Hakkari Yöresi

Prof. Dr. Naci Görür hangi iller için neler söylemişti? İşte uzman ismin yorumları

İSTANBUL

"İstanbulda durum hiç iyi değil. Nasıl 3 gün önce Maraştan endişe ediyoruz diye yazdıysam aynı şekilde İstanbuldan endişe ediyorum. Bilimsel bütün araştırmalar, İstanbulda zamanın gelmekte olduğunu gösteriyor. Aşağı yukarı 30 sene içerisinde depremin beklendiği söyleniyordu, 23 senesi geçtiğine göre büyük ölçüde yakınlaşmış demek istiyorum.

BİNGÖL ERZİNCAN ARASI

“Güneyde Hatay ve Adana havzası var. Hatay’da oldu... Levhanın hareketiyle enerji diğer faylara da transfer edilmiş olabilir. Adana havzasının devamı Kıbrıs’ta sınırlanır. bence Yedisu Erzincan-Karlıova arası ve Karlıova-Bingöl Göynük arası. Yani 7,2 ve 7,4 büyüklüğünde bir deprem bekliyoruz. Çünkü, 1780’li yıllarda 7,4 büyüklüğünde deprem üretmiş. O zamandan beri deprem yok. Üstelik Erzincan depremi oldu ve oraya stres biriktirmiştir. Bu kesimlerde hassas olunması gerektiğini düşünüyoruz”

İZMİR

"İzmirde olan depremler genelde 6.0lar mertebesinde. Yani 6.6 6.2 ve daha düşük olabiliyor. Tarihi dönemlerde büyük depremler vaaz edilmiş ama ben onun İzmir Yarımadasında olduğunu düşünmüyorum. Çünkü İzmirin bir şanssızlığı var. Ege Denizinde de bir deprem olsa İzmire mal ediliyor. Bakın Sisamda oldu deprem 6.8 Yunanistanda oldu İzmir depremi diye biliyoruz biz. Benim inancım İzmir büyük olasılıkla çoğunlukla 6.0lar mertebesinde olacaktır. Yani İzmirde 7.0 üzerindeki deprem tahmin ediyorum ki ender olabilir. O da İzmir Fayının çalışmasına bağlı olarak."

HAKKARİ

Benim bir öngörüm var. Ben Hakkari yöresinde de sıkıntı olabilir diyorum. Maraş depremleri Doğu Anadoluyu hareket ettirdi ya Arabistan levhası kuzeye doğru gitti. Kuzeyde Hakkari yöresinin sıkıştırmış olabileceğini düşünüyorum. Orayı da bilimsel öngörüyle uyarıyorum. Dikkatli olmak lazım diyorum, zaman söyleyemiyorum.

ADANA VE KIBRIS

Türkiye’de gelecekte meydana gelmesi beklenen depremlerle ilgili açıklamalarda da bulunan Görür, “Aklı başında bütün yer bilimciler Türkiye’de deprem olacak yerleri şöyle sayarlar: Marmara Bölgesi. Maraş’ta oldu, bitti. Şimdi Hakkari yöresinden kuşkumuz var. Erzincan Bingöl-Karlıova arasında Yedisu fayında kuşkumuz var. Karlıova ile Bingöl arasında Göynük bölgesinde deprem olma kuşkumuz var. İzmir’den kuşkumuz var. Bir de Muğla ile Antalya arasında sahil şeridinde.”Kahramanmaraş’taki depremlerin ardından Adana ve Hatay’da deprem tehlikesine dikkat çektiğini hatırlatan Görür, “Hatay’da 6,4’lük deprem oldu. Şimdi Adana’da ve Kıbrıs’ta bekliyoruz. İlla olacak demiyoruz ve zamanını da bilmiyoruz. Ama büyük bir ihtimalle olabilir” diye konuştu.

Türkiyede deprem açısından en güvenli iller hangileri?

Karaman,

Kırklareli,

Nevşehir,

Aksaray,

Konya,

Edirne,

Ankara,

Niğde,

Sinop,

Giresun,

Rize,

Artvin,

Trabzon ve Adana.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı