Deprem'den sonra yeni sanayi devrimi

Kahramanmaraş depremlerinden sonra İstanbul ve Marmara Bölgesi'ndeki fabrikalarına İç Anadolu'da yer arayan sanayicilere yer tahsis edilecek. Ankara, Konya, Nevşehir, Aksaray ve Niğde'de deprem riskinin az olduğu, tarım alanları dışında kalan yerler yeni sanayi bölgeleri olarak belirleniyor

Gündem 17.08.2023, 13:41
Deprem'den sonra yeni sanayi devrimi

Türkiyedeki sanayi tesislerinin yüzde 60ını elinde bulunduran Marmara Bölgesi, güçlü ekonomisi sayesinde yıllardır Anadoludaki afet yaralarının sarılmasında önemli bir rol oynuyor. Uzmanlara göre, olası bir Marmara depremi ülke ekonomisinin şah damarında gerçekleşmiş olacak. Bu yüzden de asrın felaketi Kahramanmaraş depremlerinin ardından gözler olası Marmara depremine çevrildi. Türkiyenin toplam üretiminin yüzde 60nı elinde bulunduran Marmara bölgesindeki üreticilerde taşınma arayışları başladı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde önceki gün yapılan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmazın başkanlık ettiği Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) toplantısında konuyla ilgili önemli kararlar alındı. Tarımsal ve çevre hassasiyetleri dikkate alınarak araziler tahsis edilmeye başlanacak. Ankara, Niğde, Konya, Nevşehir, Aksaray ve Akdeniz Toroslarına kadar

dağlık alanlarda organize sanayi bölgeleri planlar arasına alındı.

6 ŞUBAT DEPREMİ SONRASI TAŞINDILAR


Özellikle dağlar ve zemini sağlam bölgelere yapılması planlanan OSBler, sanayi için hayati önem taşıyan su olan bölgelere yapılacak. Marmara Bölgesinde faaliyet gösteren birçok firma 6 Şubat depremlerinin ardından İç Anadolu Bölgesine üretimlerinin bir kısmını kaydırdı. Yapılması planlanan OSB yatırımlarının artmasıyla birlikte deprem riskinin az olduğu İç Anadolu Bölgesinde sağlam zemine oturtulacak fabrikalar deprem ve doğal afetlerden en az şekilde etkilenecek. Böylece yaşanan acil durumlarda üretim ve istihdam kaybı yaşanmayacak.

EŞİTSİZLİĞE ÇÖZÜM

Yeni yatırımların ve Marmaradaki yatırımların İç Anadoluya kaydırılması ile birlikte bölgesel eşitsizlik ve nüfus dağılımı da olumlu yönde etkilenecek. Uygulamanın hayata geçirilmesi ile hem olası bir depremde hasarı önlemede hem de bölgesel eşitsizliklerin azaltılması bakımından kalkınma hedeflerine büyük bir katkısı olacak. Demir yolu hatlarının liman noktalarına ulaşımı güçlendirildiği takdirde İç Anadolu Bölgesi üretimin ve yatırımın merkezi olacak. Böylece İstanbul ve Körfezde bulunan diğer şehirler turizm ve diğer faaliyetler için daha geniş alanlara sahip olacak.

İç Anadolu sanayi yatırımlarına hazır

İç Anadolu Bölgesine üretim tesislerinin taşınmasıyla ilgili yatırımlara hazır olduğunu söyleyen Aksaray Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Ahmet Koçaş, "Marmara Bölgesinden otomotiv ve döküm sanayiden birçok yatırımı transfer ettik. İzmit ve Körfezden fabrikalar kendi fabrikasının bir benzerini Aksaraya kurmak istiyor ki olası bir depremde üretimi sıfırlanmasın diye. Bölge üreticileri kendini yedeklemeye çalışıyor. 70 civarı firma bize konuyla ilgili başvuru yaparken 15 firma yerini Aksarayda aldı ve önümüzdeki dönemde faaliyetlerine başlayacak" diye konuştu.

"Bizim de ihtiyacımız var"


Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şevket Katırcıoğlu, "Niğdenin OSBleri yüzde 100 kapasiteye ulaştı ve talebe yetişemediğimiz için 3 kez OSBlerimizi genişletme talebinde bulunduk" dedi. Katırcıoğlu, "6 Şubat depremlerinin ardından Marmara Bölgesinden 100ün üzerinde üretici Niğdede yer talep etti. Taleplere cevap vermek için 500 hektarlık yeni bir alanı faaliyete geçiriyoruz. Talep çok fazla olduğu için yeni alanın bitmesiyle birlikte hemen dolacağını öngörüyoruz. Niğde İskenderun ve Mersin Limanlarına 2 saat uzaklıkta olduğu için çok kritik bir konumda" ifadelerini kullandı.

En büyük 100 sanayi kuruluşunun 42si İstanbulda

İSO 500 Sanayi Kuruluşu Raporuna göre; Marmara Bölgesindeki sanayi kuruluşları hem üretim hem de istihdamda Türkiyenin en büyük potansiyeline sahip. İstanbul (%22), Bursa (% 8,2) ve Kocaeli (%2,3) pay ile Türkiye sanayisinin yüzde %32,6 sini oluşturuyor. Türkiyenin en büyük 100 sanayi kuruluşundan 42sinin bulunduğu İstanbul, 5 milyonu aşkın iş gücü ile Türkiye toplam işgücünün %18ini barındırıyor.

YENİŞAFAK

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı