Depremzeden muhalefete tepki: Oy için mi yardım ettiniz?

14 Mayıs seçimlerinde hüsran yaşayan muhalif kesimin sosyal medya üzerinden depremzedelere yönelik hakaret içeren paylaşımlarına tepkiler çığ gibi. Deprem bölgesindeki şehirlerde afeti yaşayan ve yakınlarını kaybedenler, "O yardımları bizim görüşlerimizi satın almak için mi yaptılar? Bu denli acının üzerine bir de hakarete uğramasaydık" diyerek tepki gösterdi

Gündem 17.05.2023, 08:48
Depremzeden muhalefete tepki: Oy için mi yardım ettiniz?

14 Mayıs Pazar günü gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği Seçimlerinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğana yaklaşık yüzde 70 desteğin çıkması sonucu sosyal medyada depremzedelere yönelik hakaret paylaşımları tepki topladı. Özellikle CHPli seçmenler ve bazı sanatçılar tarafından yapılan aşağılayıcı paylaşımlara tepki gösteren depremzede vatandaşlar, yaşadıkları acının siyasete karıştırılmasından şikayetçi.

YARDIMLARIN ANLAMI KALMADI

Adıyamanlı depremzedelerden Betül Atalay, "Evimizi, barkımızı kaybettik, üstüne bir de fikir özgürlüğümüz yok. En ufak bir biçimde fikrimizi söylediğimizde beddualar, hakaretlerle karşı karşıya kaldım. Bana Size yaptığımız yardımlar haram olsun, Allah belanızı versin, keşke hepiniz ölseydiniz diye yazdılar. Şimdi ben onlara soruyorum, o yardımları bize borç olarak mı yaptınız? Ya da fikirlerimizi, oylarımızı satın almak için mi yaptınız? Keşke böyle olmasaydı. Bu denli acının üzerine bir de hakarete uğramasaydık. Yapılan yardımların da bir anlamı kalmadı" diye konuştu. "Artık bu ülkeye Tayyip Erdoğandan başkası lider olamaz" diyen Atalay, "Çünkü o bize bir söz verdi. Bizi derleyip, toparlayacak olan da o. Kemal Kılıçdaroğlunda ne liderlik ne de kadro var. Kılıçdaroğlu seçmeni bu yaptıklarıyla bizi daha çok perçinledi. Hatta ona oy verenleri dahi Erdoğana doğru kaydırdı" dedi.

ONLARIN UMURUNDA BİLE DEĞİLMİŞİZ
Hataylı depremzede Zübeyde Tekin de nefret kusan paylaşımlara tepki gösterdi. "Bize gelip bizzat böyle bir şey söyleyen olmadı ama çadır kentte insanlar konuşuyor, bunları duyuyoruz" diyen Tekin, şöyle devam etti: "Biz de çok üzüldük, demek ki bizim oyumuzu almak için yardım etmişler. Bizim yaşadığımız acılar, kayıplarımız onların umurunda bile değilmiş. Yazıklar olsun demekten başka bir şeyimiz yok onlara."

Bunların zihniyeti çok farklı

Hatayda esnaflık yapan Bülent Çam, depremin Allahtan geldiğini belirterek, "Allahtan gelen bir şeyden dolayı insanların yargılamada bir problemi var. Bunların zihniyeti çok farklı, Allahtan korkmazlar. Tayyip Erdoğan elinden geleni yapıyor. İnsanların aklını çelmeye çalışıyorlar.Rabbim, Recep Tayyip Erdoğanı korusun, ikinci turda seçimi rahat alacağız" dedi.

Herkes kendine yakışanı yapar

İş adamı Mustafa Kicevi, "Demek ki rant peşindeler; yardım, acıma konusunda. Doğal afet oldu. Bunu bir siyasetçi, istemez. Devlet elinden geleni yapmaya çalıştı. Bu yazılan mesajları bildiğimiz için hiç şaşırmadık. Hatayda sağı olsun, solu olsun Erdoğanın yapacağına inandığı için bu kadar oy çıktı. Erdoğan ikinci turda fark atacak, benim fikrim. Herkes kendine yakışanı yapar. Hatay, bir ay sonra terk edildi. Biz buna şaşırmadık. Rant için bize yardım gönderdilerse o zaten bizim için geçersizdir" diye konuştu.

Hiçbir şeyi unutmadık

Depremin merkez üssü Kahramanmaraşta yaşayan afetzede Cemalettin Ergün, "Depremin ilk gününden itibaren devletimiz, hükümetimiz ve milletimiz devamlı yanımızda oldu. Yapılan yardımlar eğer Allah rızası için yapılmış ise bir makbuliyeti vardır. Bir menfaat için şehrimize gelmişlerse zaten bir mana ifade etmiyor" dedi. Murat Hüseyin Bolat da, "Biz hiçbir şeyi unutmadık. Bize yapılan yardımlardan dolayı teşekkür ediyoruz ama bu şekilde bir duyuru ve ithamlarda kaldığımız için üzüldük. Bunu yaşayan bilir" şeklinde konuştu.

Neslihan Önder

Kaynak : Yeni Şafak

Yorumlar (1)
Muhammed 3 hafta önce
Saçma bir haber.
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 05 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı