Dumansız köy: Bu köyde 20 yıldır sigara içilmiyor

Kastamonu'nun Taşköprü ilçesine bağlı Ortaöz Köyü'nde, 20 yıl önce alınan karar gereğince kimse sigara içmiyor. Köye gelen misafirlerin bile sigara içmesine izin vermiyorlar

Gündem 08.09.2023, 16:07
Dumansız köy: Bu köyde 20 yıldır sigara içilmiyor

Yıllarca bankada çalıştıktan sonra emekli olan Mahmut Sezer, 1998de doğal bir yaşam sürmek için memleketi Kastamonunun Taşköprü ilçesine bağlı Ortaöz Köyüne yerleşti.
Bir yıl sonra da muhtar seçilen Sezer, 2003te alınan ortak kararla, köyde sigara içilmesini yasakladı. Yasağa uymayanlara da para cezası uygulandı. İçmekte direnenler ise daha önce bırakanların da desteği sonucu zamanla ikna edildi. Bir süre sonra da köyde sigara içen kalmadı.

Dışarıdan gelenlerin bilmesi için, köyün girişine ve sokaklara, "Bu köyde sigara içilmez" yazan tabelalar da asan Sezer, devletin de kendilerinden 5 yıl sonra kapalı mekanlarda sigara içilmesini yasakladığını hatırlattı. Sezer "Bu da bizim doğru karar verdiğimizi gösteriyor. Zaten bu doğal ortamı gördüğünüz zaman sigaraya meyilli de olsanız bırakıyorsunuz. Köyde, çoğunlukla emekliler yaşıyor. Kışın 30a düşen köy nüfusu yazın 300ü geçiyor. Sakin ve temiz bir köyümüz var. Çevre temizliğine de had safhada önem veriyoruz. Köylümüz çöp konusunda çok hassas. Ayrıca, geçmişimizi unutturmamak için eski köy okulumuzu da müzeye çevirdik. Köyümüzün her tarafında Atatürk posterlerimiz asılı" dedi.
SABAH

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 03 Ekim 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı