Dünya'da Türkçe'ye ilgi artıyor

Türkiye'nin son yıllarda dış politikada, kültür ve sanatta ön plana çıkmasıyla, Türkçe de ilgi duyulan diller arasına girdi. Yunus Emre Enstitüsü'nün farklı projelerinde Türkçe'yle tanışanların sayısı bir milyona yaklaştı. Türkçe, 18 ülkede seçmeli ya da zorunlu ders olarak okutuluyor.

Gündem 22.08.2023, 14:47
Dünya'da Türkçe'ye ilgi artıyor

Özbekistanda bu ayın başında düzenlenen Türkçe Yeterlilik Sınavına bin 429 kişi ile rekor katılım olmuştu.

Türkiye, yurt dışındaki okulları ve vakıflar aracalığıyla dünyaya Türkçe öğretiyor. Yunus Emre Enstitüsü de 10 yıldır 5 kıtada 80den fazla enstitüyle eğitim veriyor, farklı projelerle yabancıları Türkçe ile buluşturuyor. Tercihim Türkçe Projesi ile Bosna Hersek, Gürcistan, Romanya, Japonya, Polonya, Arnavutluk, Filistin, Ukrayna ve Kosovada Türkçe, seçmeli veya zorunlu yabancı dil dersi olarak ilkokul ve ortaokul düzeylerinde okutuluyor. Aktif olarak 18 ülkede devam eden projede ilk günden itibaren yaklaşık 200 bin öğrenciye Türkçe dersi verildi. 2023 yılı içerisinde ise 13 binden fazla öğrenciye ulaştı.

ÜNİVERSİTELERDE GÖZDE

Üniversite düzeyinde de Türkçeye ilginin artmasına çalışılıyor. Uzun süredir devam eden Türkoloji Projesi kapsamında ise bu zamana kadar 59 ülkede 123 üniversite ile yapılan anlaşmalar kapsamında şu ana kadar 55 binden fazla kişiye eğitim verildi.

200 ÜLKEDEN TÜRKÇE PORTALINA KAYIT

Eğitim kademelerinin yanı sıra 2017 yılında hayata geçirilen Türkçe Öğretim Portalı ile 2023 yılı Temmuz ayı itibarıyla 200e yakın ülkeden 500 bine yakın kişi kayıt yaptırdı.

TÜRKİYEDE EĞİTİME GELEN DE VAR

Türkçe Yaz Okulu programlarına 2 binden fazla öğrenci katıldı. Türkoloji, gastronomi, sinema, arkeoloji gibi alanlarda yabancı öğrenciler Türkiyeye geldi. Verilen eğitimlerin yanı sıra okutman da yetiştiriliyor. Bu şekilde 3 binin üzerinde alan uzmanına sertifika ve hizmet içi eğitim programı düzenlendi.

BÜYÜKELÇİLER DE ÖĞRENİYOR


Türkiyede görev yapan büyükelçiler de Yunus Emre Enstitüsünden Türkçe kursları alıyor. Arjantin, Şili, Pakistan, Afganistan, Senegal, Peru büyükelçileri yüz yüze Türkçe eğitim alırken, Bolivya Büyükelçisi de online eğitimle dilimizi öğreniyor.

YENİŞAFAK
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı