Dünya nüfusu 8 milyara ulaştı

Birleşmiş Milletler (BM) dünya nüfusunun bugün itibariyle 8 milyar kişiye ulaştığını açıkladı.

Gündem 15.11.2022, 13:08
Dünya nüfusu 8 milyara ulaştı

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) iklim değişikliği nedeniyle kaynak kıtlığıyla karşı karşıya olan bölgeleri daha fazla zorluğun beklediği konusunda uyararak, dünya nüfusunun bugünden itibaren 8 milyar kişiye ulaştığını duyurdu. BM tahminlerine göre, yiyecek veya su, pil veya benzin olsun, küresel nüfusa 2,4 milyarın daha ekleneceği 2080 yılında kaynaklara erişimin daha da zorlaşacağı bildirilirken, Biyolojik Çeşitlilik Merkezinden Nüfus ve Sürdürülebilirlik Direktörü Stephanie Feldstein, "Her insanın yakıta, oduna, suya ve eve ihtiyacı vardır” dedi.

Uzmanlar, kaynak sıkıntısının özellikle nüfuslarında büyük artış beklenen Afrika ülkelerinde büyük bir sorun teşkil edeceği noktasında uyarıda bulunurken, bu ülkelerin iklime karşı en savunmasız ülkeler arasında yer aldığı ve çoğu iklim değişikliğini önleme konusunda adımlar atabilmek için dış finansmana ihtiyaç duyduğu belirtildi.

Yaklaşık 738 milyon insanın yeterli gıda kaynağına ulaşamadığı Sahraaltı Afrikada Ekonomi ve Barış Enstitüsüne göre nüfus, yüzyılın ortasına kadar yüzde 95 oranında artacak. Dünya nüfusunun ise 2037ye kadar 9 milyar insana ulaşmayacağı tahmin ediliyor.

Küresel nüfusa son 11 yılda 1 milyar insan eklendi. BMnin Nüfus Bölümü Direktörü John Wilmoth, 8 milyar insana ulaşmak "insan başarısının bir işareti, ancak aynı zamanda geleceğimiz için de büyük bir risk" dedi. Artış, 2011den bu yana nüfusuna 700 milyon insan ekleyen ve çoğunlukla Asyada bulunan orta gelirli ülkelerden kaynaklanıyor.

Hindistan nüfusuna yaklaşık 180 milyon kişi ekledi ve gelecek yıl Çini geride bırakarak dünyanın en kalabalık ülkesi olurken, ABD, Avrupa ve Japonyada doğumlar giderek azalıyor. Çin, Tek Çocuk Politikası programını sonlandırdı ve geçen yıl ailelere ikinci hatta üçüncü çocuk sahibi olmaları çağrısı yaptı, tıbbi olmayan kürtajlara erişimi sınırladı.Küresel nüfus her zamankinden daha yüksek seviyelere ulaşsa bile, demograflar, büyüme oranının istikrarlı bir şekilde yılda yüzde 1den aza düştüğünü belirtiyorlar.

BM nüfus projeksiyonlarına göre, dünya nüfusu 2080lerde yaklaşık 10,4 milyar insanla zirveye ulaşacak ve 2100e kadar bu seviyelerde kalacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı