'Ek protokol ile kamu çalışanlarına Ocak'ta Ek Zam Verilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı: Bütün sağlık personelini gözeten, bununla da sınırlı kalmayıp tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi yapılacaktır.

Gündem 06.12.2021, 19:29 06.12.2021, 20:28
'Ek protokol ile kamu çalışanlarına Ocak'ta Ek Zam Verilecek

Memur Sen Başkanı Ali Yalçın bugün saat 14:00te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile görüştü. Ali Yalçın görüşme sonrasında açıklamalarda bulundu.

"3600 ek gösterge konusunda, asgari ücret belli olduktan sonra komisyonu topluyoruz. Çalışmalara başlayacağız."

"Ocak ayında memur maaşlarına yansıyacak şekilde ek protokolle alım gücünü yükseltme konusunda mutabık kaldık."

İşte Ali Yalçının açıklamaları;

Memur sen Başkanlar Kurulu olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı sayın Vedat Bilgini ziyaret ettik. Kamu İşveren tarafıyla bir görüşme gerçekleştirdik. 6. dönem toplu sözleşmeyi bağıtlamıştık. Ocak ayında yeni sözleşmemiz devreye girecek.

Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığından konuya dair yapılan açıklama

4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023teki mali ve sosyal haklarını belirleyen 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, kamu görevlileri için önemli kazanımlara imza atıldı.

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı. 3600 Ek Gösterge meselesi vaat olmaktan çıkarılarak toplu sözleşme maddesi haline getirildi.

Son dönemde kurda yaşanan hareketlilikten kaynaklanan ekonomik dalgalanmalar dolayısıyla toplu sözleşmenin ilgili maddelerinde güncellemeye gerek duyulmuştur. Ancak bu düzenlemeleri hayata geçirirken demokratik bir müessese olan toplu sözleşmenin zaafa uğraması da kabul edilemez. Bu nedenle yetkili konfederasyon ve sendikalarımızla yaptığımız görüşme sonucunda kamu çalışanlarımızın alım gücünü yükseltmek için toplu sözleşmemizde yer alan enflasyon farkını da dikkate alarak bir sosyal koruma çalışmasını kapsamlı hale getirmeyi ek protokol olarak değerlendireceğiz. Söz konusu çalışma, sadece doktorları değil bütün sağlık personelini gözeten, bununla da sınırlı kalmayıp tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır

Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzün arkasında durarak, ekonomideki dalgalanmaların kamu çalışanlarımız üzerindeki etkisini bertaraf edecek bu düzenlemeyi en kısa sürede tamamlamak için çalışmalarımız devam etmektedir.

Yorumlar (1)
sorgulayıcı 9 ay önce
Yav aldığınız zam ilk sene için topplamda ortalama %8,5 ve ikinci yılda yıllık%9 ve siz bunu iki yıllık %35 diyiyorsunuz bu milletin aklı ile alay etmektir sadece size acıyorum diyecek kelime de bulamıyorum PES doğrusu bu hesaplamayı hangi matematikle yaptınız
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 14 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı