Emeklilik Sistemine 2 Dev Değişim

Emeklilik sistemi için 2 dev reform!

Gündem 11.08.2023, 16:52
Emeklilik Sistemine 2 Dev Değişim

SSK, Bağ-Kur prim eşitliği ve emeklilik sisteminde kadınlara pozitif ayrımcılık sağlayacak düzenlemelerin 2. torba yasa ile Meclisin açılmasıyla gündeme gelmesi bekleniyor.

2. TORBA YASA İLE EMEKLİLİK REFORMU YAPILACAK

2023 Genel Seçimleri sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik sisteminde hareketli günler yaşanıyor. Asgari ücrete Temmuz zammı ve ardından 1. torba yasa ile emekli ve memur zammı düzenlemeleri sonrası sıra yeni emeklilik için yapılacak reform çalışmalarına geldi.

Öte yandan Ağustos ayı ile birlikte de milyonlarca kamu çalışanının 2024 ve 2025 yılları için sosyal ve mali haklarını belirleyecek toplu sözleşme görüşmelerinde ilk aşama tamamlandı. Maaş zamlarını doğrudan etkileyecek görüşmelerde genele ve hizmet kollarına ilişkin maddelerin ön müzakeresi yapıldı. Toplu sözleşme zammı Ağustos ayı içerisinde açıklanacak.


TOPLU SÖZLEŞME İÇİN İLK TEKLİF 14 AĞUSTOSTA

14 Ağustosta Kamu İşveren Heyetinin ilk teklifi sunması planlanıyor. 15 Ağustosta genele ilişkin tekliflerin müzakeresine geçilecek olan toplu sözleşmede hükümetin ikinci teklifini ise 17 Ağustos tarihinde sunması bekleniyor.

TOPLU SÖZLEŞME SONRASI YENİ EMEKLİLİK SİSTEMİ İÇİN GÖZLER MECLİSE DÖNECEK

Memur ve memur emeklilerini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinin sonuçlanması sonrası Meclisin açılmasıyla birlikte ikinci önemli torba yasa gündeme gelecek. Bu torba yasanın içinde Aile ve Gençlik Bankasının kurulması ve emeklilik için iki büyük reformun olması bekleniyor.

Kamu Çalışanları (Öğretmen,Doktor,Hemşire,Polis..) bu hesapta toplanıyor sizde takip etmek için  >> TIKLA TAKİP ET

1. ADIM: SSK VE BAĞ-KUR PRİM EŞİTLENMESİ

Emeklilik reformu kapsamında atılacak ilk adımlardan biri Bağ-Kurlular için olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, küçük esnaf ve çiftçiler dahil 1 milyon Bağ-Kurlunun prim şartını 9.000 günden 7.200 güne çekecek çalışmayı tamamlayacak.

Burada ilk olarak düzenlemenin kapsamı belirlenecek. Öncelikle küçük esnaf tespiti yapılacak. Bu kapsamda iş yerinde çalışan işçi sayısı ile basit usulde vergilendirme ve vergiden muaf esnaf olma gibi çeşitli alternatifler üzerinde değerlendirmeler sürüyor.

Ayrıca tarih kriteri de belirlenecek. Yapılacak düzenlemenin tüm süreleri kapsayıp kapsamayacağı belirlenecek. Geçtiğimiz Mart ayında yürürlüğe giren EYT yasası ile 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olanlarda yaş şartı kaldırıldı. EYTlilerden Bağ-Kurlu kadınlar 20 yılı (7200 gün), erkekler ise 25 tam yılı (9000 gün) tamamladığında emekli olabiliyor.

Eğer yeni düzenleme tüm süreleri kapsarsa, Bağ-Kur reformu kapsamına giren EYTli erkek sigortalıların da yaşlılık aylığına hak kazanma koşulu 7.200 güne inecek. Böylece kadın ve erkek sigortalılar eşitlenecek. 9.000 günü tamamlayamayan EYTli erkek esnafa erken emeklilik yolu açılacak.

7.200 gün tamamlanır tamamlanmaz emekli olunabilecek. Ancak burada reformdan yararlanacak olanların kapsamının da bütün Bağ-Kurluları etkileyip etkilemeyeceği de önem kazanacak.

Detaylar taslak çalışmanın kamuoyuna duyurulmasıyla ortaya çıkacak.

2. ADIM: EV KADINLARINA VE ANNELERE ERKEN EMEKLİLİK VE PRİM DESTEĞİ


Emeklilik sisteminde gerçekleşecek 2. reform ise ev kadınları ve anneler için olacak. Ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta primlerinin 3te 1ini devletin karşılayacağı modelin de Meclise sunulacak torba tasarı ile hayata geçirilmesi bekleniyor.

Burada öncelikle Başkan Recep Tayyip Erdoğanın açıkladığı Aile ve Gençlik Bankasının kurulması gerekiyor. Bu gençler dahil tüm önemli sosyal desteklerin kaynağı olacak. Bu bankanın gelirleri de petrol ve doğalgaz rezervlerimizden gelecek.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTADA PRİM DESTEĞİ GELECEK

Yapılacak düzenleme ile isteğe bağlı sigorta için SGKya başvuran kadınlara prim desteği verilecek. İsteğe bağlı sigorta ile emeklilik için her ay en az brüt asgari ücretin yüzde 32si oranında prim yatırılırken, yürürlükteki asgari ücrete göre aylık 4.292,52 lira olan bu ödemenin 1.430,84 lirasını devlet yatıracak.

Ev kadınları aylık 4.292,52 lira yerine 2.861,68 lira prim ödeyerek emekli olabilecek. Mevcut tutar üzerinden devlet ev kadınlarına yıllık 17.170 lira destek sağlamış olacak. Burada asgari ücret arttıkça prim desteği de yükselecek.

ANNELERİN EMEKLİLİK İÇİN YAŞ ŞARTININ GERİYE ÇEKİLMESİ MASADA

Emeklilik reformu kapsamında bir düzenleme de yaş için olacak. Taslak çalışmaya göre emeklilik yaşı annelerde çocuk sayısına göre esnetilecek.

Milyonlarca kadın bu düzenlemenin detaylarını merak ederken, düzenlemenin Meclise sunulacak 2. torba tasarıda yer alması bekleniyor.


Burada, ağır işlerde uygulanan yıpranma payı sistemine benzer bir model konuşuluyor. Bu modelin hayata geçirilmesiyle;

Çocuk sayısına göre emeklilik yaşı geriye çekilebilecek
Annelere çocuk sayısına göre prim eklenip, yaş şartı esnetilebilecek
Annelerin uzaktan ve esnek çalışma modelleri ile bakıcı desteği gibi yenilikler de önümüzdeki dönemde gündeme gelecek

METE DİRİCE

Kaynak : Sabah Gazetesi

Yorumlar (2)
Whjqhajajjw 2 ay önce
Memur emeklisi toplu sözleşmede olmamalı hiçbir kazanımı yok arkadaş adı var ama MEMUR EMEKLİSİ ne zam çıkartın toplu sözleşmeden MEMEUR EMWKLİSİ ni
Kürşad 2 ay önce
Emekli de olsanız maaş yok. Yaşı bekleyeceksiniz.
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 03 Ekim 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı