FETÖ'nün futbol yapılanmasına ilişkin yeniden yargılanan 3 eski futbolcu hakkında karar

FETÖ’nün futbol yapılanmasına ilişkin davada yeniden yargılanan eski futbolcular Bekir İrtegün, Uğur Boral ve Ömer Çatkıç hakkında karar açıklandı. Mahkeme, sanıkları ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçundan 1'er yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırırken, cezada hükmün açıklanması geri bırakılmasına karar verildi.

Gündem 06.03.2023, 21:25
FETÖ'nün futbol yapılanmasına ilişkin yeniden yargılanan 3 eski futbolcu hakkında karar

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ)nün futbol yapılanmasına ilişkin davada, eski futbolcular Bekir İrtegün, Uğur Boral ve Ömer Çatkıç hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan ceza verilmiş, daha sonra verilen karar Yargıtay tarafından cezada daha fazla indirim yapılması gerektiği gerekçesiyle bozulmuştu. Sanıkların bozma sonra yeniden yargılandıkları dava İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlandı. Duruşmada sanıklar Bekir İrtegün, Uğur Boral ve Ömer Çatkıçın avukatları hazır bulundu. 

Mütalaa açıklandı

Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, sanık Bekir İrtegünün örgütün şifreli haberleşme uygulaması ByLock kullanıcısı olduğunu, sanığın 2007den itibaren örgütün ‘sohbet adlı toplantılarına giderek ve kurban bağışında bulunarak örgütle organik bağ kurduğunu aktardı. Açıklanan mütalaada, sanığın ifadelerinde örgüt hakkında aydınlatıcı ve faydalı bilgiler verdiği, bu nedenle etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanması gerektiği aktarıldı. Bir diğer sanık Uğur Boralın ise 2002 yılından itibaren örgütün sohbet adlı toplantılarına giderek ve örgüte burs ile himmet adı altında bağışta bulunduğu ancak ifadesinde verdiği aydınlatıcı bilgiler ve yaptığı teşhislerle etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanması gerektiği kaydedildi. Sanık Ömer Çatgıçın ise ByLock kullandığının tespit edildiği aktarılan mütalaada, sanığın örgüt faaliyetlerine dair verdiği bilgilerle etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanması gerektiği belirtildi. Duruşmada sanıkların avukatları, mahkemeden müvekkillerinin beraatını talep etti.

1er yıl 6şar ay hapis cezası

Alınan savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıkları ‘silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 7şer yıl 6şar ay hapis cezasına çarptırdı. Sanıkların yargılama sırasında etkin pişmanlık gösterdikleri ve örgüt hakkında bildiklerini anlattıkları gerekçesiyle heyet, bu cezayı neticeten 1er yıl 6şar ay hapis cezasına indirdi. Mahkeme ayrıca, sanıklar hakkında daha önceden işlemiş oldukları kasıtlı bir suçtan mahkumiyetlerinin bulunmaması ve yeniden suç işlemeyeceklerine dair olumlu kanaat oluşturdukları gerekçesiyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmetti.

Sema Demir

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 21 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı