FETÖ'nün siyasete sızma planı: Truva Atı öğrenci kulüpleri

FETÖ'nün güncel yapılanmasına yönelik soruşturmada, üniversite sorumlusu mahrem imamın Signal yazışmalarından örgütün siyasete sızma planları çıktı. Siyasi partilere sızan FETÖ'cüler için "yayında aktif" ibaresinin kullanıldığı, bu isimlerin de üniversitelerdeki öğrenci kulüpleri üzerinden partilere sızma çabası içinde oldukları tespit edildi.

Gündem 10.08.2023, 13:31
FETÖ'nün siyasete sızma planı: Truva Atı öğrenci kulüpleri

15Temmuzdan sonra ağır darbe yiyen FETÖ, örgüt elebaşı Fetullah Gülenin talimatıyla 2018den bu yana yine öğrenciler üzerinden yapılanmaya başladı. Siyasi partilerin üniversitelerdeki teşkilatlarına sızmak için harekete geçen örgütün, öğrenci kulüplerinin yönetimini ele geçirmeye çalıştığı ortaya çıktı. Örgütün güncel yapılanması hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca yürütülen soruşturmalar, FETÖnün hain emellerini ortaya koydu.

"YAYINDA AKTİF"
Güncel kadın öğrenci yapılanması hakkındaki soruşturmalarda, üniversite öğrencilerinden sorumlu mahrem imam B.Ç.nin, FETÖcü öğrenciler arasında katalog evlilikler yapılması için Signal gruplarından özgeçmiş paylaştığı belirlendi. B.Ç.nin yazışmalarında, C.D. adlı öğrencinin özgeçmişine not edilen "yayında aktif" ibaresi dikkat çekti. Örgütün siyaset yapılanmasını tanımlayan bu ibarenin, siyasi partilere sızıp örgüt lehine faaliyet yürüten FETÖcüler için kullanıldığı belirlendi.

"TİMAŞ" İÇİNDE
Yazışmalarda, C.D.nin, örgüt içinde 2012den sonra AK Partiye verilen kod isim olan "timaş" içinde faaliyet yürüttüğü yazıyordu. Çalışmalarını derinleştiren savcılık, C.D.nin üniversitede bulunduğu kulüp üzerinden AK Partiye sızma çabası içinde olduğunu ortaya koydu. C.D. hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan iddianame düzenlendi. C.D.nin ailesinin de örgütün sözde mütevelli heyetinde yer aldığı değerlendiriliyor.


Aranan FETÖcüler kaçamıyor. "FETÖ/PDYye üye olmak" suçundan haklarında kesinleşmiş hapis cezası bulunan 4 kişi, Eskişehir ve Manisada yakayı ele verdi. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri, FETÖden yargılanıp örgüt üyeliği suçundan hapis cezası alan 3 kişiyi yakaladı. FETÖ hükümlüleri işlemlerinin ardından cezaevine teslim edildi. Manisa İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri de firari örgüt mensuplarının yakalanması için çalışma yürütüyor. FETÖ/PDY soruşturması dahilinde Balıkesir İlamat İnfaz Bürosunca, hakkında 6 yıl 3 ay hüküm kararı bulunan M.K. Manisada yakalandı. Kesinleşmiş hapis cezası olan firari örgüt mensubu, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Şahin Şen Yenişafak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı