FETÖ’nün okullar ağı

Uzun süredir merak ediyordum… Pensilvanya’daki şarlatanın örgütlendiği, Türkiye ile birlikte dünyayı da örümcek ağı gibi sardığı okullarındaki son durum neydi?..

Gündem 29.05.2022, 10:58
FETÖ’nün okullar ağı

Hatırlarsınız bu okulları ortadan kaldırmak için Türkiye Maarif Vakfı kuruldu… Vakfın başkanlığını Prof. Dr. Birol Akgün yapıyor… Başkan’a sordum dünyadaki son durum nedir diye?.. Sağ olsun çok kapsamlı bir bilgi notu gönderdi…

Lafı çok uzatmadan bu bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum…

15 Temmuz öncesi dünyada FETÖ sözde okullar ağı, TBMM 15 Temmuz Darbeleri Araştırma Komisyonu’na sunulan ve halen internette açık kaynaklarda da ulaşılabilen MİT raporuna göre; 15 Temmuz 2016’ya kadar FETÖ/PDY; yurt dışında 160 civarı ülke-bölge-özerk cumhuriyette “Din-politika-para” üçgeninde faaliyet gösteren bir yapıdaydı.

FETÖ/PDY’nin yurt dışında okul öncesi, ilk ve orta öğretim ile üniversite olmak üzere toplam 767 sözde okul ve eğitim kurumu (Bunların yarıya yakını olan 312 adedi Amerika’da) tespit edilmişti.

ABD’deki varlığı Charter!

FETÖ/PDY’nin eğitim faaliyetlerinde ayrı bir yeri olan ABD’de 4’ü üniversite, 155’i charter okul olmak üzere toplam 312 okulu bulunuyor. En büyük charter okul ağının ise sırasıyla Teksas (Harmony), Ohio (Horizon), Kaliforniya (Magnolia) ve Florida’da bulunduğu biliniyor. Yaklaşık 60 bin öğrencinin eğitim aldığı ve 5 bin civarında kişinin çalıştığı 27 eyaletteki 155 charter okul vasıtasıyla örgütün, ABD devletinden yıllık 500 milyon ABD Doları gelir elde ettiği tahmin ediliyor. 15 Temmuz 2016 öncesinde FETÖ’nün Asya, Avrupa, Afrika, Güney ve Kuzey Amerika ile Okyanusya’da okulları bulunuyor.

15 Temmuz öncesi kıtalara göre tespit edilen sözde okul sayıları ise raporda şöyle sıralanmış:

Afrika :63 okul,
Asya :222 okul,
Avrupa :150 okul,
Kuzey Amerika :315 okul,
Güney Amerika :7 okul,
Okyanusya :10 okul

Raporda da görüleceği üzere FETÖ’nün tüm dünyadaki okullarının yarısını Amerika’daki Charter Okullar ve Avrupa’daki varlığı oluşturuyor. Afrika ve Asya gibi Batı dışı bölgelerdeki FETÖ’ye ait 300 civarı okulun yaklaşık 4/3’ü devir, kapatılma, millileştirme veya üçüncü ülkelere satış yolu ile kontrolden çıkmış durumda. Türkiye Maarif Vakfı, Batı dışı dünyadaki bu 300 okulun 234’ünü, yani üçte ikisini devralarak başarıyla işletiyor.

Ülkeler ya devretti ya kapattı ya millileştirdi veya sattı

FETÖ okulları konusunda ülkeler farklı tavırlar sergiliyor. Bazıları doğrudan Maarif Vakfına devrediyor, bazıları farklı yöntemler geliştiriyor. Bazı ülkeler devretmek yerine tamamen kapattılar. Bazı ülkeler 15 Temmuz’dan sonra kendi bünyesinde millileştirdi. Bazıları üçüncü ülke vatandaşlarına devretti. Mesela Bosna- Hersek’teki okullar İngiliz şirketine devredildi. Şu an İngiltere bayrağı altında kamufle olmaya çalışıyorlar. Ancak ülkelerde FETÖ’ye karşı çeşitli düzeylerde ortaya konan bütün bu politikalar Türkiye’nin haklı, ikna edici, başarılı ve etkili çalışmalarının sonucunda gerçekleşmiştir. Bu süreç devam ediyor…

Mayıs 2022 itibariyle Vakfımızın 20 ülkede FETÖ/PDY iltisaklı olarak 234 sözde okulu devraldığı ülkeler şöyle: Afganistan, Çad, Ekvator Ginesi Cumhuriyeti, Etiyopya, Fildişi Sahili, Gabon, Gine, Kamerun, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kongo Halk Cumhuriyeti, Mali, Moritanya, Nijer, Pakistan, Somali, Sudan, Togo, Tunus, Venezuela, Irak. Önümüzde olması gereken ve bundan sonrasını da yakından takip isteyen bilgiler bunlar…

Murat KELKİTLİOĞLU/ TV100.COM

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 29 Mayıs 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı