Günlük kiralıklara AB standardı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın günübirlik evlerle ilgili yaptığı çalışmanın detayları belli oluyor. Çalışmanın ilgili bakanlıklara ulaştırması ile başlayan süreç 1 Ekim'de Meclis'in açılmasının ardından genel kurula gelecek.

Gündem 27.08.2023, 14:04
Günlük kiralıklara AB standardı

Kültür ve Turizm Bakanlığının günübirlik evlerle ilgili yaptığı çalışmanın detayları belli oluyor. Çalışmanın ilgili bakanlıklara ulaştırması ile başlayan süreç 1 Ekimde Meclisin açılmasının ardından genel kurula gelecek.

DENETİMLER YILLIK YAPILACAK

Yeni Şafakın ulaştığı bilgilere göre; denetimlerin yıllık yapılacağı günübirlik kiralık evler 3 aşamalı olarak denetlenecek. Söz konusu aşamaları yüzde 100 geçen yerlere sertifika verilecek. İlk aşamada yüzde 30, ikinci aşamada yüzde 70, üçüncü aşamada yüzde 100e ulaşacak yerler 100 kıstas üzerinden sertifika alacak. Avrupa Birliği (AB) standartlarına uygun 100 kriterin olacağı evlerde, oda sıcaklığı, havalandırması, giriş ve çıkışları, yangın merdiveni, depreme dayanıklılığı, coğrafyaya göre uyumu, yangın yönetmeliğine uyumu, asansör sistemi, çalışanın bilgileri, sigortası, havuzu varsa havuz yönetmeliğine uygunluğu, ışıklandırması, oda konforu, saç kurutma makinesi, çamaşır yıkaması, askılıklar, hijyen kitleri, ibadethanesi, tuvalet sistemi, banyoda kullanılan sıcak ve soğuk su sistemi dahil bir çok konu denetime tabi olacak.

YÖREYE UYGUN BELGELENDİRME

Günübirlik kiralanacak evler için verilecek sertifikada coğrafya ve kültür durumu da yer alacak. Erzurumda kullanılacak günübirlik evlerde aranacak şartlar arasında ısıtma sisteminin durumu öncelikli olacak. Antalyada ise klima şartı öncelikler arasında başı çekecek. Karadeniz ve Akdeniz yöresinin coğrafi, iklimsel yapıları değerlendirilerek belgelendirme yapılacak.

Başvurular e-Devletten

Turizm tesisleri alanına girecek olan bu evler için çalışma ruhsatı, tanıtım raporu, iş yeri açma belgesi, tesisin sahibinin adli sicil belgesi, iskan belgesi ile e-Devlet üzerinden başvuru yapılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığının denetiminden geçtikten sonra günübirlik evlere sertifika verilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi konusunda, ilgili belediye evlerin deprem yangın ve çevre düzeni hakkında, Ticaret Bakanlığı da ticari faaliyetleriyle ilgili denetim yapacak.

Mehmet Güney

YENİŞAFAK

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı