Haluk Levent: Kızılay'dan barbunya konserve de aldık

İlker Karagöz’ün Çalar Saat programına konuk olan Ahbap Platform kurucusu Haluk Levent, Kızılay'dan sadece çadır almadıklarını gıda da aldıklarını açıkladı.

Gündem 27.02.2023, 14:57
Haluk Levent: Kızılay'dan barbunya konserve de aldık

6 Şubat tarihinde meydana gelen deprem felaketinin ardından Kızılayın yurt dışı için ürettiği logosuz 2050 çadırı Ahbapa satması gündemi salladı.

Çadırların para karşılığında satıldığını doğrulayan Kızılay Başkanı Kerem Kınık, çadırların maliyetine satıldığını, meselenin büyütülecek bir tarafının olmadığını söyledi.

Ayrıca çadırların yine Türkiye için kullanıldığını belirten Başkan Kınıka birçok isimden peş peşe tepki geldi.

Ahbap Yardımlaşma Platformu tarafından da doğrulanan satışın ardından gözler platform kurucusu Haluk Levente çevrildi. Yaptığı yardımlarla adından sık sık söz ettiren Levent, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ilk saatlerinden bu yana verdiği mücadele sık sık gündeme geldi.

Kızılaydan satışı yapılan çadırlarla ilgili açıklama yapan Şarkıcı Haluk Levent, aynı şartlarda aynı davranışı sergileyeceğini, belirtti:

"Deprem zamanı maalesef halkımızın çok büyük bir kısmı seferber oldu ben artık onlara çılgın Türkler diyorum. Ülkemizde yaşayan hangi etnik kökene sahip olursa olsun bir Türk kavramı vardır ya hepsine çılgın Türkler diyorum. Ama istismarcı insanlar da vardır. Mesela kira artışlarından tutun da elindeki malı saklamak. Depremin ikinci günü çadır bulamadık. Birkaç arkadaşımız var geceleri çıkıyoruz, içeriden hala sesler geliyor. O nasıl bir duygu biliyor musunuz! Allah yaşatmasın. Akşamları oturup geceleri yalnız kaldığımızda çok ağladık. Çocuk sesleri ya çok kötü bir şey, insanlar yağmurda donuyor. Ben o esnada çadır bulamamışım. Çadır yok. Bakın bu bulduklarımız daha birkaç gün önce gelmeye başladı. Arkadaşlar Kızılay’ın internet sitesinden çadır sattığını görmüşler. Kişisel değil bu. Hatta Ankara Eczacılar Odası da almış. Biz niye almayalım. Ben şu an sorgulayabilir miyim! Hemen öğrendik 2 bin 50 çadır ve ihracat yapılmak üzere hazırlanan çadırlar bunlar. 20 bin satın olsa satın alacağım. Kızılay’ın iştiraklere çadır sattığı biliniyor ama ben şu an hiçbir şey düşünemiyorum ben o anda aman efendim Kızılay olmuş toplum ne der diye düşünemem. 10 bin tane de olsa alacaktım. Fiyatı uygun mu? Uygun. Biz 19 küsur bin liraya alabildik. Biraz indirim yaptırabildik. 19 küsur bin, artı KDV, artı nakliye, bunlar 22 bin liraya gelebiliyor. Ben geçen yıl Fransa’dan helikopter getirdim 1 milyon Euro verdim, çok da iyi çalıştı, devlete ben stopaj olarak 200 bin Euro verdim. Devletin hizmetine verdiğim halde.

Ben o gün o çadırları almasaydım bilmiyorum. Ben onları almak zorundaydım. Bugün yine aynı şartlar olsaydı yine alırdım. 

Kızılaydan gıda da aldıklarını açıklayan Levent, deprem bölgesinde bir dakikanın bile önemli olduğunu, detaylara takılmadığını söyledi:

"Kızılaydan barbunya, konserve aldık. Muhatap ben miyim? Bir dakika bile önemli. Kızılay yönetimi karar alır, parayı iade eder. Onu ben bilemem"

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 01 Nisan 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı