İstanbul'a tahliye planı

Riskli yapıların dönüşüm çalışmaları hızlandırılan İstanbul için depreme yönelik tahliye planı hazırlandı. Yol, köprü ve viyadüklerin güçlendirildiğini bildiren Bakan Uraloğlu, tahliye ve acil yardımların Çanakkale istikametinden, Osmangazi Köprüsü'nden ve Kuzey Marmara Otoyolu'ndan sağlanacağını söyledi

Gündem 26.08.2023, 15:00
İstanbul'a tahliye planı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Yeni Şafak Gazetesi Ankara Haber Müdürü Fazlı Şahanın da katıldığı toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, olası İstanbul depremi için tahliye planlarının hazır olduğunu açıkladı. Medya kuruluşlarının Ankara temsilcilerine yürütülen çalışmaları anlatan Bakan Uraloğlunun açıklamaları özetle şöyle:

TAHLİYE NASIL GERÇEKLEŞECEK?


İstanbuldaki iki tane köprümüzün askı halatlarını birini yeniledik. 15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsünde de devam ediyoruz. Askı halatlarını yeniliyoruz ve bunların rutin kontrollerini yapıyoruz. Özellikle otoyollar üzerindeki viyadüklerin deprem güçlendirmelerini yapıyoruz. Biz Kınalı-Malkara dediğimiz Çanakkale istikametinden tahliye ve acil yardımı sağlamış olacağız. Aynı şekilde Osmangazi Köprüsünden ve Kuzey Marmara Otoyolundan da sağlamış olacağız. İstanbulda bir tahliye planımız var.

OPERATÖRLERE DEPREM DÜZENLEMESİ

Depremde özellikle mobil iletişimle ilgili hepimizin malumu sıkıntı yaşadık. Bir düzenleme yapacağız, operatörler afet durumunda birbirlerine belli kontenjan kullandırma zorunluluğu getireceğiz. Bir tanesinin baz istasyonu devre dışı kalmışsa diğerinin yüzde 30unu atıyorum, diğer operatörleri açma zorunluluğu getireceğiz. Bu şekilde düzenlemeye çalışıyoruz.

Hataya Ordu-Giresun Havalimanı modeli

Hataya havalimanı projesi yaptık. Şimdi hızlıca ihalesini yapıp havaalanını yeniden yapacağız. Maalesef projeyi aynı yere yapacağız. Çünkü başka bir yer yok orada. Artık yaklaşım olarak Rizedeki ve Ordu, Giresundaki havaalanı yaklaşımıyla denizin içerisine nasıl yapmışsak burada da Amik Gölünün içerisine aynı mantıkla yapacağız.

Sanayi Anadoluya kayıyor


Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası arazi koodinatlarında yaşanan kayma nedeniyle ortaya çıkan tapu sorunlarını gidermek için tüm bölge yeniden haritalandırıldı. Fay hattının geçtiği yerde yol 3 metre 4 metre ötelenmiş durumda. Sizin binanızın artık koordinatları kaydı. Bu bütün deprem bölgesinde kaydı. Deprem bölgesindeki sanayi ile ilgili bir çalışma var. Bittiğinde bu dert ortadan kalkmış olacak. Bu sanayinin Anadoluya doğru kaydırılması noktasında deprem riskinin daha az olduğu bölgeler Konya ve Kayseridir. Buralar öngörülüyor. Ama bu hemen olabilecek bir iş değil. Süreç başlatıldı.

Akıllı cihazlara sertifikasyon

Siber güvenlik konusunda sertifikasyona ilişkin altyapı çalışmalarını oluşturuyoruz, Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımızın sesi taklit edilerek bir dolandırıcılığı hepiniz duymuşsunuzdur, bununla ilgili önlemleri alıyoruz. Önümüzdeki sene, artık bütün bu cihazların da sertifikasyon ve denetimini Bilgi Teknolojileri Kurumu olarak biz yapmaya başlayacağız.

ÖTVsiz telefon için çalışmalar sürüyor

ÖTVsiz telefon kullanılması konusunda, yerli üretilen telefonların da bu konuda gündeminde olması normal ki gündemimizde. Size marka sayabilirim. Samsung Türkiyede üretim yapıyor, Vestel zaten üretim yapıyor. Dolayısıyla, bunlar da masada, hani ne sağlayacağız, hangi vergiden vazgeçeceğiz. Dolayısıyla, önümüzdeki günlerde Sanayi Teknoloji Bakanlığımız ve Hazine Maliye Bakanlığımız bunu netleştirmiş olacak, biz de bunu hayata geçireceğiz.


Trabzona yeni terminal

Trabzon, günlük 150 civarında uçağa ev sahipliği yapabilecek bir havalimanı. Orada yeni bir proje yaptık. Yapacağımız hizmet Trabzon Havaalimanını yaklaşık 10 yıl rahatlatacak.

Kalkınma Yolu hızla gelişecek

Irakın Fav Limanından Nusaybine, Habur Sınır Kapısına ulaşacak bir Kalkınma Yolu Projesi var. Çok yakın zamanda bu netleştirildi. Irak tarafıyla karşılıklı mutabakatlar imzaladık. Körfez bölgesindeki ülkeler de buna katkı sağlayacak. Yaklaşık 1.200 kilometre demir yolunu ve 2x3 otoyolu hayata getireceğiz. Yani çok hızlı gelişecek bir koridor ve ciddi de bir alternatif olacak diye düşünüyoruz.

Yeni YHT setinin tasarımına başladık

225 kilometre saatlik hızlı tren setinin tasarımına da başladık, 2024te tasarlamış olacağız. 2025te prototipini üretmiş olacağız. Sonrasında 250 kilometre hıza sahip yüksek hızlı tren setinin tasarımını ve milli metro projesinin tasarımını da 2026da inşallah gerçekleştirmiş olacağız.

Zengezur bu yıl bitecek

Şu anda Azerbaycan tarafı Zengezura kadar gelmek üzere. Dilucu Iğdır ve Karsı da biz yapacağız ve bu sene onu bitirmiş olacağız. Bu ciddi bir alternatif olacak.

BTK hattına yenileme

Çinlilerin; Konya, Aksaray, Yenice, Akdeniz hattında bir finansman veya işlerin ortak yapılması konusunda ilgileri var. Yapılmış olan ihaleler var. Gerekli görüşmeleri yaptık. İş birliği içerisinde yürüyeceğiz Kuşak Yoluyla ilgili birçok alternatif var. Her ülke burada rol almaya çalışıyor. Her ülke gerek kendi ülkesinden geçsin ya da güzergahta dahli olsun istiyor. Şu andaki Bakü-Tiflis-Kars hattımız var ve bu komple yenileniyor. Şu an kapalı orası.

Fazlı Şahan

YENİŞAFAK

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı