İstanbul'da kötü zeminde milyonlar yaşıyor

İstanbul'da zemini kötü alanlar, kent genelinin yüzde 15'ini kapsamıyor. Ancak bu alanlarda milyonlarca kişi yaşıyor. 3 milyon 500 bin kişinin kötü zeminde yaşadığı belirtilirken Jeolog Prof. Dr. Haluk Eyidoğan acilen yeni imar planlarına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Gündem 09.03.2023, 00:02
İstanbul'da kötü zeminde milyonlar yaşıyor

Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerin ardından Marmarada beklenen deprem daha fazla konuşulmaya başladı ama geride kalan yıllarda uyarılar dikkate alınmadığı için bugün İstanbulda durum çok daha korkutucu hale geldi.

NTVnin haberine göre uzmanlar kötü zeminlerdeki yapılar için uyarılarda bulunmaya devam ediyor.

"Yapı sayısı yüksek"
Jeolog Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, çok kötü zemini heyelan içeren sıvılaşma özelliği taşıyan zeminler olduğunu dile getirdi.

"İstanbulun tümü için yüzde 13ü geçmiyor" diyen Eyidoğan, "Alan olarak küçük ama kötü zeminler üzerindeki yapı sayısı olarak oldukça büyük. İstanbul master plan tespitlerinde 3 buçuk milyon kişi ikamet ediyormuş bu tehlike alanlarında şimdi bunu ikiyle çarparız heralde..." dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi zemin raporuna göre; sıvılaşma, heyelan ve yumuşak zemin nedeniyle Avcıların kuzeyi, Haliç’in Boğaz’a yakın kıyıları, Ayamama Deresi güzergahı, Halkalı tren istasyonu, Haramidere, Küçükçekmece Gölünün kuzey kesimleri, Bakırköy, Güngören ve Gürpınar riskli bölgeler olarak gösteriliyor.

Anadolu yakasında da tüm dere yatakları, sahil dolguları, Sancaktepe, Sultanbeyli, Tuzla ve Pendik ilçelerinin belirli bölümleri sıvılaşma riski taşıyor.

"Acilen yeni imar planlanının hazırlanması gerekiyor"
Eyidoğan, acilen yeni imar planlarının hazırlanması gerektiğini ifade etti.

Seferberlik gerektiren bir şey olduğunu belirten Eyidoğan, "Mühendislik hizmeti almamış ve özellikle 2 binden önce yapılmış yapıların tespitleri ve bunların yeni imar planlarına işlenmesi bazı alanların açılması ve seyrekleştirilmesi gerekiyor. Heyelanlar üzerindeki yapıların başka alanlara taşınması gerekiyor." dedi.

Kaynak : NTV

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 31 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı