İşte O ''Sendika İşçilerini Satmış''

Belediye ile Hizmet-İş anlaştı, işçiler tepkili: 'Sendika bizi sattı'

Gündem 05.08.2023, 14:20
İşte O ''Sendika İşçilerini Satmış''

Trabzon Büyükşehir Belediyesi iştiraki şirketlerinde çalışan işçiler için Hizmet-İş Sendikası ile yürütülen görüşmelerde 11 bin 400 lira olan maaşın, ikramiyeler dahil 17 bin 600 liraya yükseltildiği öğrenildi. İşçiler imza atılan ücrete tepki göstererek kendileri ile görüşme yapılmadığını ve sendikalarının kendilerini sattığını dile getirdi.
Haziran ayında toplu sözleşmesi sona eren Büyükşehir Belediyesinin iştiraklerinden Trabzon İçme Suyu ve Kanalizasyon İdaresi (TİSKİ), TRABEL, TRABİTAŞ gibi kurumlarında çalışan belediye işçileri için Hizmet-İş Sendikası ile yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamamıştı. Pazartesi günü yapılan son görüşmede Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve Hizmet-İş Sendikası temsilcilerinin 48 gün tediye ücreti ve ek ödemeler dahil 17 bin 600 TL ücrette anlaşma sağlandı. Kararın cuma günü HAK-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Başkan Zorluoğlunun atacağı imza ile resmileşeceği kaydedildi.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu toplu sözleşmeyi cuma günü imzalayacak.

AYNI SENDİKA BALIKESİRDE 2 KAT MAAŞ İÇEREN SÖZLEŞME YAPMIŞTI

Hizmet-İş Sendikası toplu sözleşme görüşmelerini yürüttüğü Balıkesir İçme Suyu ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) işçileri için 25 bin TL net maaş ve 112 gün tediye ücreti ile aylık maaş 34 bin TLyi bulacak şekilde, Manisanın Alaşehir Belediyesinde ise en düşük işçi maaşı 21 bin 500 TL ve 133 gün tediye ile 29 bin 400 lira maaşı bulacak şekilde anlaşma yapmıştı.

İŞÇİLERE SORMADAN SÖZLEŞME YAPTILAR

Hizmet-İş Sendikasının TİSKİde çalışan delegelerinden A.İ., sendikalarının kendilerini sattığını söyledi. Trabzon Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının yapılan sözleşme ile yoksulluğa mahkum edildiğini kaydeden İ., anlaşılan ücreti kabul etmediklerini ifade etti. Pazartesi günü yapılan arabulucu toplantısı öncesi sendika temsilcilerinin işçileri korkuttuğunu kaydeden İ., "Belediye Başkanı imzalarsanız imzalayın, yoksa hakeme gidin diyor. İşçilere yüksek hakem kuruluna gidilirse sonucun daha kötü olacağı şeklinde korku veriliyor. İnsanların bir kısmı korktu, kabul etti. Ben ve bazı arkadaşlarım da kabul etmedi" sözlerini kullandı.

İşçilerin büyük bölümü ile görüşme sağlanmadığını ileri süren İ., "Ben arkadaşlara Mahmut Arslanın karşısına çıkıp bu ücreti kabul etmediğimizi söylemeyi teklif ettim. Çalışanların yüzde 85i bunu kabul ettiğini söylüyorlar. Gelsin Mahmut Arslan, sorsun işçilere bakalım hangi yüzde 85i kabul ediyor. Kaç üyeniz varsa gidin tek tek imzaya, ondan sonra konuşun işçiler kabul etti diye. Baskıyla birlikte bu ücreti kabul ettirdiler, insanlara sormadan imzalattılar. Cuma günü Mahmut Arslan gelecek, karar resmileşecek. Sanki büyük iş yaptılar, bir de imzalayacaklar" ifadelerine yer verdi.

"Sendika işçiyi bir gecede sattı" ifadelerini kullanan İ., Büyükşehir Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikasının danışıklı olarak görüşmeleri yaptığını ve işçiyi düşünmediğini dile getirdi. Alacakları 17 bin 600 TL içerisinde ikramiyelerin de olduğunu belirten İ., "Sözleşmeyi yaptığımız 2022den 11 bin lira maaş alıyorduk. O zaman asgari ücret 6 bin TLydi, şu anda 11 bin 500 TL. Maaşlarımız hem asgari ücret karşısında hem enflasyon ve döviz karşısında eridi, gitti. İnsanlar derdini söylemekten bile korkuyor. İçler acısı bir durum var" şeklinde konuştu.

YÜZÜMÜZE GÜLDÜLER, ARKAMIZDAN ŞAMAR ATTILAR

Konuyla ilgili görüştüğümüz bir TİSKİ işçisi de sendika ile belediyenin el ele işçinin sırtına bastığını dile getirdi. Bugünkü ekonomik koşullarda 17 bin 600 liranın geçim sağlamaktan uzak bir ücret olduğunu kaydeden işçi, toplu sözleşmede sendikanın kendilerini arkadan vurduğuna dikkat çekti.

Sendika temsilcileri için "Yüzümüze güldüler, arkamızdan şamar attılar" ifadelerini kullanan TİSKİ işçisi sözlerine şöyle devam etti: "Aynı sendika başka illerde çok daha yüksek fiyatlara toplu sözleşmeler yaptı. 22 bin lira ve ikramiyeler içeren sözleşmeler yaptılar. Bize ise her şey içinde 17 bin 600 lira teklif ettiler. İşçiler kokudan sesini çıkaramıyor. İşten atılırız korkusundan işçiler, hakkını aramaktan çekiniyor. Sendika biz işçilerle konuştuk, çoğu kabul etti diyorlar. Bize gelen giden hiç olmadı. 1 kilo kıyma 350 lira oldu. 1 kilogram kıyma nedir ki evime alamayacağım. 2017de 3 bin 500 lira maaş alırken o dönem asgari ücret 1400 liraydı. Asgari ücretin 2,5 katı maaşımız vardı. Şu an asgari ücretle eşitlendik neredeyse."

BİRGÜN

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı