Kadiri tarikatı nedir lideri Abdulkadir Şaşmaz kimdir?

Kadiri tarikatı lideri ise Necati Şaşmaz'ın babası Abdülkadir Şaşmaz'dır. İşte Kadiri tarikatı hakkında merak edilenler...

Gündem 04.06.2021, 21:45
Kadiri tarikatı nedir lideri Abdulkadir Şaşmaz kimdir?

Oyuncu Necati Şaşmaz ile birlikte Kadiri tarikatı yeniden merak edildi. Kadiri tarikatına girmek için müridlerin yerine getirmesi gereken 10 şart var. 45. kolu olduğu bilinen Kadiri tarikatı lideri ise Necati Şaşmazın babası Abdülkadir Şaşmazdır. İşte Kadiri tarikatı hakkında merak edilenler...

Her tarikatta olduğu gibi Kadiri tarikatının da kendine has zikir, adap ve usûlleri bulunuyor. Tarikata girmek isteyen kişinin 10 şartı yerine getirmesi gerekiyor. Kadiri tarikatına girmek isteyen bir kişinin öncelikle Geylaninin 10 şartını yerine getirmesi gerekiyor. İşte merak edilenler...

Ardından şeyh özel bir merasimle yeni müride hırkasını ve tacı giydirir. Kaynaklara göre, Kadiriyye tarikatının 45 kolu var. Her tarikatta olduğu gibi Kadiri tarikatının da kendine has zikir, adap ve usûlleri bulunuyor. Kadiri tarikatına girmek isteyen kişinin öncelikle 10 şartı yerine getirmesi gerekiyor.

"Tövbe" eden kişi ardından sırayla, "Zühd, tevekkül, kanaat, uzlet, zikir, teveccüh, sabır, murakabe ve rıza" şartlarını yerine getirmesi gerekiyor. Diğer tarikatlarda olduğu gibi Kadirilikte de ritüeller vardır. Bunlardan birisi de Murakabedir.

Murakabe nedir:  Kadirilikte murakabe denilen bir uygulama vardır. "Allaha mahviyetini ifade etmek" anlamına gelen Murakabeyi yapacak kişi önce iki dizleri üzerine oturup karnını uyluklarına yapıştırır. Dünya ile alakasını keser. Ayetler okuyarak mahviyetini ifade eder. Nefsini ölmüşve vücudunu işe yaramaz hale gelmiş olarak tasavur edip bir süre bu şekilde kalır.

Kişinin nefsini insanlardan uzaklaştırıp kendi kötü huylarını terbiye etmesi olarak tanımlanan Halvet ise, Kadirilerde Ramazan ayının son 10 günü ve ayrıca 40 gün yapılır. Halvette olan kişi, günlerini oruçlu olarak geçirir.

Ayrıca halvete giren kişi mümkün olduğunca az uyumalı, her geçen gün yemeği azaltmalı, sonunda su ile idare edecek seviyeye indirmeli ve kesinlikle lüzumsuz kelâm el etmemelidir.

Kıyafetleri: Kadiri tacı on iki veya altı terk olur. Eşrefi tacı ise 7 terktir. İsmail-i Ruminin tacı ise çukadan,sekiz terk olur ve ortasında Kadiri mührü bulunur. Eskiden halk arasında Kadiri gülü diye bilinen mühür, beyaz üzerine yeşil veya yeşil üzerine beyaz, birbiri içinde üç halkadan oluşur. Bu halkalardan biri Pirin kutupluğuna, biri gavslığına ve biri de fert oluşuna işaret eder.

Eşref-zadenin mühürü ise 18 bin aleme işaret eden 19 köşe üzerinedir. Kadiri kemerleri ise, halkalarla süslenmiştir. Kadiri dervişlerinin saç uzatmaları ise adettendir. Ama Eşreffiye kolunda saç uzatmak yoktur.

45 kolu var:  Kaynaklara göre, Kadiriyye tarikatının 45 kolu olduğu biliniyor. Bunların önemlileri şunlar: Hikemiyye: Kurucusu, Ebu Abdillah Muhammed Ebi Bekrel- Hikemidir. El- Hikemi, tarikat hırkasını Abdülkadir Geylaninin halifelerinden Ali el-Haddaddan giymiştir. Yemende kurulmuş, büyük bir tarikat olarak biliniyor. Esdiyye: Yemeniyye olarak da bilinen ekolün kurucusu Abdullâh Ali el-EsdKadiriye- nin bilinen en eski kolu. Becelliye: Muhammed B. Hüseyin el-Becelyenin kurduğu ekol Hikemmiyenin bir kolu olarak kabul edilir. İseviyye: Hıristiyan bir Papaz Abdülkadir Geylaninin halifesi olarak kendini tanıtıp birçok mürit toplar. Daha sonra Abdülkadir Geylaninin karşısına çıkıp kelime-i şahadet getirip Müslüman olur. Kendi müritlerine gerçekleri anlatıp başka bir şeyhe gitmelerini ister. Ancak müritleri ondan ayrılmak istemez ve Ona İsa ismini vererekyanında kalırlar.

Farızzıyye: Tescil edilmiş sufi kolu Farızzıyye Ebu Hafs Ömer el-Fârız tarafından kurmuş. Ehdelliye: Kendi içinde de birçok kola ayrılan Ehdeliyye Ebul-Hasan Ömer el-Ehdel tarafından kurulmuş. Tarikat Kadiriyenin büyük şubelerinden biri olma özelliğini hâlâ koruyor.

Cebertiyye: İsmail İbrahim el- Ceberttarafından 14üncü yüzyılın ortalarında açılan şube bir çok tarikattan icazet alarak hizmet vermiş. Tarikat kurucusunun sahibi olduğu medrese yıllarca ilim alemine hizmet vermiş.

Davudiyye: Şamda yaşayan Ebu Bekr Dâvud kurmuş. Eşrefiyye: Kadiriyye tarihinde "Pir-i Sani" olarak anılan Eşrefzade Abdullah-ı Rumi tarafından kurulan tarikat Anadoluda yaygın bir şube.

Yorumlar (0)
26°
açık
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 22 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:11
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:38