Kamuda tasarruf artıyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Orta Vadeli Program (OVP) hazırlık sürecinin de ele alındığı Türkiye Ekonomi Şurası'nda tasarruf mesajı verdi: Serbest piyasa ve rekabet ortamında verimliliği artırmak temel hedefimiz.

Gündem 17.08.2023, 13:34
Kamuda tasarruf artıyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Yılmaz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen Orta Vadeli Program (OVP) hazırlık sürecinin de ele alındığı Türkiye Ekonomi Şurasına katıldı. Yılmaz, kamuda tasarruf tedbirleri üzerinde çalıştıklarını ifade ederken ihracat kapsamlı destek programları oluşturacaklarını da açıkladı.

DEPREM BÖLGESİNE 762 MİLYAR LİRA

Yılmaz şunları söyledi: "Türkiye de tüm dünya gibi olumsuz gelişmelerden etkilenmiş; yaşadığımız deprem felaketi de eklenmiştir. Depremin yaralarını sarmak için yapacağımız harcama 762 milyar lira olacaktır.

CDS PRİMİ GERİLEMİŞTİR

Siyasi istikrar ve uygulanan makro politikaların etkisiyle 2023 Mayıs ayında 700 baz puan seviyesinde olan CDS primi, 400 baz puanın altına gerilemiştir. Bütçe açığını AB standartlarında tutmaya yönelik bir kısım gelir artırıcı tedbirleri hatada geçirdik. Türkiye yatırımlar açısından oldukça cazip bir ülkedir. Enflasyonun tek haneye düşürülmesi amacıyla; kademeli parasal sıkılaşmayı desteklemek üzere enflasyon hedefi ile uyumlu gelirler politikası uyguluyoruz. Tasarruf oranlarımızı geliştirerek, gerek kamuda gerek özel sektörde tasarruflarımızı artırarak, yatırımlarımızı ve kalkınmamızı sağlıklı kaynaklarla finanse ederek, yolumuza devam ediyoruz."

Finansmana erişmek zor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, reel sektör firmalarının finansmana erişimde büyük zorluklar yaşadığını belirtirken, "Orta Vadeli Programı yakından takip ediyoruz. Ülkemizi daha güçlü yapmak için üretmeyi sürdüreceğiz" dedi.

Nitelikli insan kaynağı planlıyoruz

Cevdet Yılmaz, "Yeni dönemde, Milli Teknoloji Hamlesini hayata geçirmek için sanayinin teknolojik dönüşümünün sağlanması, yenilikçilik ve tasarım kapasitesini artırarak nitelikli insan kaynağının geliştirilmesini planlıyoruz. Togg benzeri yeni fikirlerle, yeni projelerle Türkiye Yüzyılına yakışır yeni projeleri, yine hep birlikte hayata geçireceğiz. Yüksek teknoloji yoğunluklu ürünlerin ihracatı için kapsamlı ihracat destek programları oluşturacağız. Sabırlı, doğru, istikrarlı politikalarla ülkemizi Türkiye Yüzyılı hedeflerine taşıyacağız" dedi.

YENİŞAFAK

Yorumlar (1)
izmirli 1 ay önce
Çalışan kesim ve insanların ihtiyaçlarını karşıladığı tüketim ürünlerine sürekli vergi getirip zam yapıp sonra enflasyon verilerini yalancı Tüik verileri ile insanlara zam verip yoksullaştıracağınıza hiç bir işe yaramayan millet vekilliğini kaldırın bakanlık ları kaldırın onların danışmanlarını araçları nı korumalarını sarayda tasarrufa gidin ozaman bu ülke düzelir yine saray ve çevresi bolkeseden harcarsa hiç bir şey düzelmez
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı