Konut yatırım aracı olmaktan çıkıyor

BDDK, konut kredi oranlarında değişikliğe gitti. İlk evini alacaklara her hangi bir kısıtlama getirilmezken, ikinci konutunu alacaklara krediler yüzde 75 oranında azaltıldı.

Gündem 27.08.2023, 13:59
Konut yatırım aracı olmaktan çıkıyor

Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Dr. Nihat Şen, BDDKnın kredi kararını Yeni Şafaka değerlendirdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), konut kredilerinde ve konut teminatlı kredilerde uygulanacak kredi değer oranlarında değişikliğe gitti. Konut piyasasında gerçek talebin oluşmasını sağlayacak BBDK kararına göre; kredide öncelik ilk evini almak isteyenlerde olacak. Evi olduğu halde ikinci bir ev almak isteyenler, daha fazla peşinat ödemek zorunda kalacak.

YÜZDE 75 DARALTILDI

Resmi Gazetede yayımlanan BDDKnın 24 Ağustos 2023 tarihli kararına göre; konut almak isteyen kişiye; kendisi, eşi veya 18 yaş altındaki çocuğu üzerine halihazırda bir ev varsa ikincisi için daha az kredi verilecek. Kredi miktarı eskiye göre yüzde 75 daha düşük olacak. Düzenleme kararlaştırılan tarih itibarıyla bankalara bildirilerek uygulamaya konuldu.

İLK KEZ ALIMDA DEĞİŞİKLİK YOK

İlk evini alanlar için ise kredi kısıtı uygulanmayacak. Karar kapsamında; 5 milyon liraya kadar olan sıfır konutların yüzde 22,5ine kredi verilecek. Bu oran 5 ila 10 milyon lira arasındaki sıfır konutlar için yüzde 20 olarak belirlendi. Kredi değer oranı 10 ila 20 milyon TL arasındaki sıfır konutlar için yüzde 17,5, 20 milyon TL üzerine de yüzde 15 olacak. İkinci ev alımında tercihini ikinci el konutlardan yana kullanan kişiler için de oranlar düşürüldü. Buna göre, 1 milyon liranın altındaki ikinci el konutların yüzde 22,5ine kadar kredi alınabilecek. 1 ila 2 milyon lira arasındaki ikinci el konutlarda ise yüzde 17,5ine kredi temin edilebilecek.

BANKALARA RİSK AĞIRLIĞI DÜZENLEMESİ

BDDK, bankalara da risk ağırlığı düzenlemesi getirdi. İkinci konut için kredi kullandıracak bankalarda risk ağırlığı yüksek olacak. İkamet amaçlı gayrimenkul ipoteği ile teminatlandırılan kredilere yüzde 35 yerine yüzde 150 risk ağırlığı uygulanacak.

Cabir Turğut

YENİŞAFAK

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı