Kulis: Erdoğan 10 Mart'ta TBMM'yi feshedecek

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim için 14 Mayıs tarihini verdi. 10 Mart'tan itibaren siyasi partilerde "aday listeleri" için süreç başlamış olacak.

Gündem 02.03.2023, 09:55
Kulis: Erdoğan 10 Mart'ta TBMM'yi feshedecek

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiyede yapılacak olan seçimler için 14 Mayıs tarihini belirledi.

Siyasi partiler, aday listeleri için sürecin 10 Martta başlayacağı bildirildi. İllerde kurulacak sandıklar için ise iktidarın, her seçmenin seçmen kütüğünün bulunduğu il için ve o ilde kurulan sandıklarda oy kullanmasını önerdiği ifade ediliyor.

Milli Gazetenin haberine göre; daha önce deprem bölgeleri için ayrı bir sandık kurulması önerisi gündeme gelmiş, ancak AKP bu durumun anayasaya aykırılık oluşturabileceğini belirterek itiraz etmişti. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçim sürecini Erdoğanın TBMMyi feshetmesi sonrasında başlatacak. Erdoğanın TBMMyi 10 Martta feshedeceği belirtiliyor ve bu durumda YSK de süreci 10 Marttan sonra başlatacak.

YSK, siyasi partilerin aday listelerini 10 Nisanda teslim alacak ve MERNİS üzerindeki seçmenlerin kayıtlı adresi üzerinden seçmen listelerini belirleyerek bu listeleri muhtarlıklara asacak.

Kaynak : Milli Gazete

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 01 Nisan 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı