Kültürel iktidarı kaybetme paniği

'Metamorfoz' dizisinin senaristi ve yapımcısı Mustafa Burak Doğu, 1980 öncesi 'sosyalist' olduğunu söyleyen bazı isimlerin '80 sonrası birer 'kapitalist'e dönüştüğünü, bunun da normal olmadığını belirtti. Doğu, "İşte Metamorfoz, tam olarak bu dönüşüme işaret ediyor" dedi.

Gündem 22.08.2023, 14:28 22.08.2023, 14:34
Kültürel iktidarı kaybetme paniği

Osman Kavalanın hayatını anlattığı iddia edilen Metamorfoz dizisinin senaristi ve yapımcısı Mustafa Burak Doğu ile konuştuk.

TRTnin dijital platformu Tabiide yayınlanan ve Osman Kavalanın hayatını anlattığı iddia edilen Metamorfoz dizisi, sol burjuvayı rahatsız etti. Türkçede "Başka şekle dönüşme" anlamına gelen metamorfoz, dizide gençlik yıllarında uluslararası çevrelerce tanınan bir devrimcinin, 80li yıllarda bir kapitaliste dönüşme hikayesini anlatıyor. Bu hikayeden Osman Kavalayı çıkartan tüm sol gazeteci ve siyasetçiler, diziyi eleştirmekle kalmayıp, dizi ekibini tehdit ederek baskı altına almaya çalıştı. Dizinin senaristi ve yapımcısı Mustafa Burak Doğuyla dizinin kimi anlattığını ve ülkede kültürel iktidarın nasıl şekillendiğini konuştuk.

KAVALADAN FAZLASI VAR

Dizide Osman Kavala ismini telaffuz etmediklerini, Türkiyedeki sosyalist rolü yapan kirli burjuvayı anlattıklarını ifade eden Mustafa Burak Doğu, diziyle ilgili şunları söyledi: "Biz kapitalist bir iş adamından, o kapitalist sisteme ayak uydurmak için çevre katliamı yapan, gerektiğinde yabancı ülkelerle banka kuran, gerektiğinde hükumetlere silah sistemi satmayı göze alan bir iş adamından bahsettik. Onlar Kavalayı anlatıyorsunuz dediler. Bunun kurdukları sistemle alakalı olduğu, bize yönelik saldırının da sistematikliğinden anlaşılıyor. Bu gerçekten yalnızca bir kişiye yönelik olsaydı, Le Mondetan Bild gazetesine, Almanyadaki derneklerden firari FETÖcülere kadar geniş bir kitle ses çıkartmazdı. Orada Osman Kavaladan fazlası var tabii ki. Bu insanlar bize gösterilen tepkinin yüzde birini Disney Plus Atatürk dizisini yayınlamaktan vazgeçtiğinde göstermedi. Demek ki bunların kutsalı Atatürk değil, Osman Kavalaymış."

TÜRK AYDINI BATININ MANEVİ AJANI

Türkiyedeki kültürel iktidarın nasıl şekillendiğine de değinen Doğu, "Yapım şirketleri, reklam ajansları, yayınevleri gibi kültür sanat alanlarını incelediğinizde; 80 öncesi sosyalist, 80 sonrası kapitalist olan isimleri görürsünüz. Yurtdışından, ABden fon alıp bağımsız gazetecilik yapan solcu gazeteciler de buna dahil. Yahut Türkiyenin en büyük yapım firmalarını kuran, setlerde inanılmaz bir emek sömürücülüğü yapanlar da buna dahil. İşte Metamorfoz, tam olarak bu dönüşüme işaret ediyor. Bu dönüşüm, doğal bir süreç değil, bir istihbarat operasyonu. Silahsız, kansız, ama açık bir casusluk oyunu. Attila İlhanın dediği gibi; Türk aydını, Batının manevi ajanlığını üstleniyor. Bence bu durum hala devam ediyor. Tayyip Erdoğanın kültürel hegemonya oluşturmak istediğini söyleyenler, 40 yılda oluşturdukları kültürel hegemonyaya alternatif gelsin istemiyorlar. Kültürel hegemonyaları devam ettikçe, bunlar var olmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.

İŞTE KÜLTÜREL İKTİDAR

Kültürel hegemonyanın dünya çapında çok daha önce başladığını söyleyen Mustafa Burak, "Avrupada 2. Dünya Savaşında başlayan bu süreç, Türkiyede de 80den sonra yaşandı. Köklü kültür dergileri, sinema festivalleri, müzik firmaları ve yayın evleri gibi alanların içine sızdılar. Dışarıdan finanse ederek kültür endüstrisi ağı oluşturdular. Kültürel iktidar dediğimiz şey de tam olarak bu. Dizinin ikinci sezonuna karar verilirse, bu hegemonyanın günümüzde nasıl devam ettiğini anlatacağız" dedi.

İKİ YÜZLÜLÜKLERİ ORTAYA ÇIKTI


Dizide oynayan sanatçıların tehdit edilmesi ve üzerilerine baskı kurulmasına yönelik de konuşan Doğu, "Türkiyede dikta rejimi var, sanatçılara baskı kuruluyor diye iddia edenler, çıktılar, Meclis kürsülerinden, sahip oldukları köşelerden, sosyal medyadan var gücüyle bizim dizimizde yer alan oyuncularımıza, yönetmenimize, şahsımıza saldırdılar. Eğer bu işten çekilmezseniz, sicilinizde kara bir leke olur dediler. Bu da aslında düşünce özgürlüğünden bahsedenlerin, sanat adına söz söyleyenlerin iki yüzlü duruşunu ortaya koymuş oldu" dedi.

Sevda Dursun

YENİŞAFAK

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 30 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı