Macaristan'ın Avrupa izleri

Macaristan'a doğal gaz ihracatının detayları belli oldu. Türkiye, Türk Akım Doğal Gaz Boru Hattı ile bu ülkeye gelecek yıl ilkbahar-yaz döneminde 275 milyon m3 doğal gaz sevk edecek. Türkiye'nin komşusu olmayan bir Avrupa ülkesine ilk kez gaz ihracının diğer Avrupa ülkelerini de teşvik edebileceği vurgulanıyor. Macaristan ile Azerbaycan arasında imzalanan doğal gaz anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle Türkiye'nin enerji taşımacılığındaki transit rolü daha da artacak.

Gündem 22.08.2023, 14:30 22.08.2023, 14:34
Macaristan'ın Avrupa izleri

Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar yapılan anlaşmayı, "BOTAŞ ve MVMnin imzaladığı doğal gaz anlaşmasıyla ilk kez sınır komşumuz olmayan bir Avrupa ülkesine doğal gaz ihracatı gerçekleştireceğiz" diye duyurmuştu.

Türkiyeyi enerji merkezi konumuna taşıma hedefi doğrultusunda BOTAŞ, gerçekleştirdiği LNG, FSRU ve doğal gaz iletim hattı yatırımlarının meyvelerini toplamaya devam ediyor. Bulgaristanın ardından Macaristan ile de enerjide iş birliği anlaşması imzalandı. BOTAŞ ile Macar MVM şirketi arasında imzalanan doğal gaz anlaşmasıyla ilk kez sınır komşumuz olmayan bir Avrupa ülkesine doğal gaz ihracatı gerçekleştirilecek.

Önümüzdeki yıl ilkbahar ve yaz döneminde Türkiyeden Macaristana doğal gaz sevkiyatı yapılacak. TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı ile Macaristana 275 milyon metreküp doğal gaz ihraç edilecek.

Memurlar
Ayrıca anlaşma ile taraflar arasında, Türkiyenin güçlü LNG altyapısının ve iki ülke doğal gaz depolama tesislerinin ortak menfaatler çerçevesinde kullanılmasına yönelik iş birliğinin geliştirilmesi konularında da mutabakat sağlandı.

ENERJİ KORİDORUNDA ROLÜMÜZ ARTIYOR

Macaristan ile Azerbaycan arasında imzalanan doğal gaz anlaşmasının yürürlüğe girmesi ve Türkmenistanın gaz tedarikçisi olarak Avrupa pazarına girmesiyle Türkiyenin enerji taşımacılığındaki transit rolü daha da artacak.

İŞ BİRLİĞİ GÜÇLENİYOR

Türkiye, Bulgaristan ile geçtiğimiz ocak ayında 13 yıl süreyle yıllık 1,5 milyar metreküp doğal gaz ihracatı yapmak üzere anlaşma imzaladı. Bulgaristan anlaşmasının ardından, Balkan ülkeleri ile Doğu ve Güneydoğu Avrupadaki ülkelerin, özellikle Kuzey Makedonya, Moldova

ve Romanyanın da dikkatlerinin Türkiyeye yoğunlaşmasına yol açtı.


AVRUPANIN ROTASI TÜRKİYEYE DÖNECEK

Çok farklı ülkelerden gazı topraklarına ulaştırmayı başaran Ankaranın bir diğer önemli kozu da Karadenizde keşfettiği gaz rezervi. Batı Karadenizdeki gaz rezervi başta Bulgaristan ve Romanya olmak üzere Doğu Avrupadaki ve Balkanlardaki ülkelerle gaz ticareti alanındaki işbirliğini güçlendiriyor. Uzmanlara göre Türkiyenin ilk kez komşusu olmayan bir Avrupa ülkesine gaz ihracatı yapacak olması Avrupa ülkelerinin de rotasını buraya çevirmesini sağlayacak.

Merve Safa Akıntürk

YENİŞAFAK

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı