Marmara Depremi için uzman isimden çarpıcı yorum: ''Çok da beklemeyecek!''

Marmara Depremi için uzman isimden çarpıcı yorum: ''Çok da beklemeyecek!''

Gündem 25.02.2023, 21:53 28.02.2023, 22:42
Marmara Depremi için uzman isimden çarpıcı yorum: ''Çok da beklemeyecek!''

Malatya ve Sivasta 4,7, Konyada 4,3 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Peş peşe meydana gelen depremleri CNN TÜRK deprem danışmanı Şükrü Ersoy canlı yayında yanıtladı. Marmara depremiyle ilgili açıklama yapan Şükrü Ersoy, Marmarada 7den büyük bir deprem mutlaka olacak çok da beklemeyecek. dedi.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy, CNN Türk ekranlarında olası Marmara depremine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası bölgeye gittiğini ve yeni geldiğini söyleyen Ersoy, "Deprem uzmanıyım gitmeden önce ne göreceğimi kabaca tahmin etmeme rağmen gördüklerim karşısında şoke oldum. Orada acılar var, orada ihmaller var. Hepimizin çok çalışması gerekiyor. Biz bilim insanları bir tehlikenin varlığını ortaya koyduk. Türkiyenin yeni bir sayfa açması gerekiyor. Türkiye güçlü bir ülke, deprem sorunuyla afet sorunuyla baş edebilir. Deprem siyaset üstü bir konu." ifadelerini kullandı.

DİKKAT ÇEKEN MARMARA DEPREMİ YORUMU

Marmara bölgesinin büyük bir bölümünü etkilemesi beklenen olası deprem hakkında konuşan Ersoy, "Kendinden bağımsız depremler, artçı depremler değil. Değişik bölgelerden haberler alacağız bu işin doğasında var. Biz Batı Anadoluda bu tehlikeleri yaşayacağız Muğlada, İzmirde Doğu Anadoluda yaşayacağız. İstanbul Marmara depreminde yaşayacağız. Marmarada 7den büyük bir deprem mutlaka olacak çok da beklemeyecek. Sonuçları itibarıyla yüzde yüz hazırlıklı olsak bile zarar göreceğiz. Zararımızı aza indirmek için milli seferberlik halinde bu işi çözmemiz gerekiyor. Vakit geçiyor. 99dan bu yana 24. yıla girdik, çok şey yapmış olabiliriz ama yeterli değil. Marmara genelinde 28 milyon insan yaşıyor. İstanbul çevresinde yaşanacak büyük bir depremin sadece Türkiye sorunu olmayacağını bilin, kıtalararası sorun yaratacak. Buradaki tedarik zinciri kırılırsa dünyada her şey aksar." dedi.

Kaynak: Gazetevatan

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 21 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı