Meclis Kütüphanesi yeni belgeleri erişime açtı

TBMM Kütüphane ve Arşiv Hizmetleri Başkanlığı, Osmanlı devletinin son yıllarına ve Cumhuriyet döneminin yaklaşık 60 yılına ışık tutan yeni belgeleri erişime açtı. Atatürk Koleksiyonu, İkinci Dünya Harbi, Kore Harbi, Osmanlı-İtalya, Osmanlı-Rus (93 Harbi), Osmanlı-Sırp, Osmanlı-Yunan ve Osmanlı-Rus (Kırım Harbi) Arşiv Fonları dijital ortama taşındı

Gündem 09.08.2023, 15:16
Meclis Kütüphanesi yeni belgeleri erişime açtı

Milli Savunma Bakanlığı Askeri Tarih Arşivi Koleksiyonu dijital ortamda erişime açıldı.

Yoğun bir çalışma süreci yürüten TBMM Kütüphane ve Arşiv Hizmetleri Başkanlığı her geçen gün Osmanlı İmparatorluğuna ve Cumhuriyet dönemine ışık tutan yeni belgeleri erişime açıyor. Son olarak Milli Savunma Bakanlığı Askeri Tarih Arşivi Koleksiyonu içerisinde yer alan Atatürk Koleksiyonu, İkinci Dünya Harbi, Kore Harbi, Osmanlı-İtalya, Osmanlı-Rus (93 Harbi), Osmanlı-Sırp, Osmanlı-Yunan ve Osmanlı-Rus (Kırım Harbi) Arşiv Fonları dijital ortama taşınarak, araştırmacıların kullanımına sunuldu.

Osmanlı Devletinin son yıllarına ve Cumhuriyet döneminin yaklaşık 60 yılına ışık tutan belgelerin, araştırmacıların erişimine sunulmasının, bu döneme ilişkin araştırmaların yapılmasına kaynak teşkil edeceği belirtildi. 340 bin 734 kitap, 60 bin 997 cilt dergi, 30 bin 62 cilt gazete bulunan TBMM Kütüphanesi, son 5 yılda 36 bin 230 yeni eserle zenginleşti.

Yenişafak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı