Memur Ve İşçilerin İstedikleri Zamlar Çok Abartılı

Sinan Burhan: Memurlar ve işçiler yine zam istiyor, istedikleri zamlar çok abartılı!

Gündem 24.08.2023, 15:14 24.08.2023, 15:28
Memur Ve İşçilerin İstedikleri Zamlar Çok Abartılı

Yeni Akit yazarı Sinan Burhan dikkati çeken bir yazı kaleme aldı.

Burhan, işçi ve memurların istedikleri zammı abartılı bularak "Öncelikle toplumsal farkındalık gerekir. Toplumsal ve siyasal bir ahlak kurmak gerekir. Şimdilerde memurlar gene zam istiyor. İşçiler zam istiyor. İstedikleri zamlar çok abartılı. Zam elbette yapılacak ama insaflı olmalıdır. Esnaf vergi veriyor. Yanında çalışacak eleman bulamıyor. Kendi sigortasını kendisi ödüyor. Vergiyi onlar veriyor. Onların bir garantisi yok. Günlük kazanıp günlük yiyor. Sırtını devlete dayamıyor" ifadesini kullandı.


Sinan Burhanın Emekliye zam şart mı? başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

"(...) EYT ile birlikte 2,5 milyon genç emekli oldu. Bu kadar insan emekli olmasaydı, bu emeklilere verilen para onlar yerine daha önce emekli olanlara verilecekti. Hem daha az emekli olacak hem de daha fazla maaş alacaklardı. Daha çok emekli daha az maaş demektir.


Siyasetin de özeleştiri yapması gerekir. Ülkemizi düze çıkarmak için hepimiz fedakârlık yapmalıyız. Buradan peşinen belirteyim öyle oldu böyle oldu sonuçta emeklinin durumu sıkıntılı. Suçlu aramaya gerek yok. Hepimiz suçluyuz. Siyasetçiyi zorlayarak emekli olmak isteyen de biziz. Biz zorlamasak siyaset mekanizması harekete geçmezdi.

ZAM ELBETTE YAPILACAK AMA İNSAFLI OLMALI
Öncelikle toplumsal farkındalık gerekir. Toplumsal ve siyasal bir ahlak kurmak gerekir. Şimdilerde memurlar gene zam istiyor. İşçiler zam istiyor. İstedikleri zamlar çok abartılı. Zam elbette yapılacak ama insaflı olmalıdır. Esnaf vergi veriyor. Yanında çalışacak eleman bulamıyor. Kendi sigortasını kendisi ödüyor. Vergiyi onlar veriyor. Onların bir garantisi yok. Günlük kazanıp günlük yiyor. Sırtını devlete dayamıyor.


Devlet ve millet olarak hep birlikte kemer sıkmamız gerekiyor. Siyasetçi de realiteye dönmelidir. Kamuda tasarruf başlamalıdır. Ne zaman bu konuyu yazsam vatandaş diyor ki araç saltanatı bitsin. Kamuda israf dursun diyor.
 

DEVLETİ NASIL AYAKTA TUTACAĞIZ?
İşçi ve memura verin demek en kolay yoldur. Ben de derim verin. İyi de devleti nasıl ayakta tutacağız. Yeri geldiği zaman hepimiz vatan-millet-bayrak diyoruz. İş fedakârlığa gelince yokuz. İşçi ve memur da bizim. Emekli de bizim. Ancak şu ara emekli çok sıkıntı çekiyor. Aldıkları maaş kesinlikle yetersizdir. Emekliye zam yapılmalıdır.

Ancak bir başka sorun da paranın alım gücünün düşük olmasıdır. Bazı emekliler “bize zam gelmesin ama çaya şekere ekmeğe de zam gelmesin” diyorlar. Bazı fırsatçılar var onlar da emekliye zam gelince tüm ürünlere zam yapıyorlar. Kiraya zam yapıyorlar. Devlet zam yapınca özel sektör de, marketler de, beyaz eşyacılar da zam yapıyor. Devletin verdiği iki günde eriyor. O nedenle paranın alım gücü artırılmalıdır."

gerçekgündem

Yorumlar (7)
Cemil 4 ay önce
Bu vatandaşın memurla ne ilgisi var. Bildiği işi yapsın. Bildiği konularda yorum yapsın.
Vatandaş 4 ay önce
Hangi memura işçiye verdi be sizde dilinizde kemik yok çeviriyorsunuz yalakalar. Verilen zammın sadece ev sahibim kirama yüzde 200 zam yaparak aldı market vs yol parası bana kaldımı bir sor ? Esnaf nerde vergi veriyor he adamın fabrikayı devlet yaptı sakın ben bu ülkeye vergi vermem diyor çalışan daha maaşını almadan vergisini ödüyor ülkeyi iyi batırdınız be
Hasan 4 ay önce
Bu kim ki memur zammını ağzına alıyor. Gitsin patronuyla kendi maaşının yorumunu yapsın. Bunlar ne kadar meraklı oldular. Sürekli memur maaş zammını dillerine dolamışlar. Memura zam verilmesin diye ellerinden geleni yapıyorlar. Hemen hemen tüm ulusal kanallarda sunucular ve yorumcular işi gücü bırakmışlar memur maaş zammı ile ilgili her türlü olumsuz yorumu yapıyorlar. Memur düşmanı oldular. Daha 3 ay önce kamu işçisine çok yüksek zam verildi. Hiç biri olumsuz yorum yapmadı. Aksine desteklediler. Sonuç, sınavla işe giren memur 20,500 maaş alıyor. Sınavsız işe giren kamu işçisi 28-29.000 maaş alıyor. Böyle bir adaletsizlik olabilir mi. İşçi zammını neden eleştirmemiş bu çok bilen memur maaş uzmanları. Herkes işine baksın anladıkları işi yapıp, onunla ilgili yorum yapsınlar.
sizi zevkle okuyan memur. 4 ay önce
Sayın Yazar fikirlerinize saygı duyuyor fakat katılmadığımızı bilmenizi istiyorum .
izmirli 4 ay önce
ücretlinin zamlarını kısacağınıza iktidar saraylarda yaşayacağına 10 uçakla yüzlerce koruma ile gezecağini yani biraz ülkeyi yönetenler tasarruf yapsa bu ülke daha çabuk düzlüğe çıkar
Fikri AKLIVAR 4 ay önce
Tatlısu yazarına cevap
Esnaf elin taşı ile elin kuşunu vurur.İyi muhasebeci bulursa az vergi verir.Verdiği vergide bana sattığı ürünün içinde saklıdır zaten.Bizanslı emekliler 1 ay kemerde tatil yapar, bizim aynı yaştaki emekliler şehir hastanelerinin bahçelerinde...Biz size akıl verdik doğruları göresiniz diye...Sayın yazar bu cümle hangi kutsal kitapta yazıyor.
Cevdet 4 ay önce
Memur olmayan memur zammı ile ilgili ne fikir beyanı ediyor. Bunlar memur düşmanımı.
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı