MHP Genel Başkanı Bahçeli: 'Açık hesap 14 Mayıs'ta sandıkta görülecektir'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin TBMM'deki grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Gündem 31.01.2023, 19:28
MHP Genel Başkanı Bahçeli: 'Açık hesap 14 Mayıs'ta sandıkta görülecektir'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMMdeki grup toplantısında konuştu. Bahçeli İsveçte yakılan Kuran-ı Kerim yakılmasına tepki göstererek İsveçin NATO üyelik sürecinin dondurulması gerektiğini söyledi. Finlandiyanın NATO üyeliği sürecini de değerlendiren Bahçeli, bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı fikirde olduklarını belirterek üyelik için yeşil ışık yaktı.

"Kiralık anket şirketleri, Amasyaya baktınız mı?"

Cumhur İttifakının oy oranında düşüş yaşandığını söyleyenler olduğunu belirten Bahçeli, bu sözlere yönelik eleştirilerde bulunarak, "Millet ve vatan uğruna kendi bindiği gemiyi denizin ortasında yakacak kadar kaygıyı ve korkuyu yenmiş bir davanın mensuplarını elinde kibrit kutusuyla tehdit etmeye çalışan densizler vardı. Ağızlarından salyalar aka aka istifa edip gidenlerden bahsediyorlardı. Oyumuzun düştüğünü iddia ediyorlardı. Bir yalana bin yalan ekleyip algı operasyonlarıyla üzerimize geliyorlardı. Türklüğün Anayasadan çıkarılmasına hazırlık yapan, PKKya mütareke çağrısını silahlara veda kisvesiyle açıklayan, Türkiyeyi zalimlerin kafesine hapsetmek için tertip içinde olan ne kadar kokuşmuş zihniyet sahibi ve ar damarı çatlamış siyasetçi varsa Cumhur İttifakının zayıfladığını, kan kaybettiğini koro halinde söylüyordu. Bu cürüm ve müfteri güruhuna gerçekten de yuh olsun, yazıklar olsun, bu vatanın ekmeğini yiyip de Türk düşmanlarının vaatlerine kendini satanlara da her şey haram olsun.

Sanıyorum bunların hepsi Amasyayı görmüştür. Tahmin ediyorum Amasyadan ders almışlardır. Herhalde Amasyadaki heybetten küçük dillerini yutmuşlardır. Milliyetçi Hareket Partisine kucak açan on binlerce vatandaşımızın muazzam coşkusuna cümle alem şahit olmuştur. Amasya Genelgesinin ruhuyla birleşip bütünleşen Milliyetçi Hareket Partisi zillete düşenleri yine şaşırtmış ve ters köşeye yatırmıştır. Vaktimiz olsa şerefin ne demek olduğunu hece hece anlatırdım, ancak kaybettikleri bir değerin ne olduğunu dinlemenin bunlara oldukça ağır geleceğinin de farkındayım. Kiralık anket şirketleri Amasyaya baktınız mı? MHPyi sosyal medya kumpaslarıyla infaza kalkışan namussuzlar Amasyanın şahlanışını izlediniz mi? Henüz yeni başlıyoruz, alayınızı birden çılgına döndüreceğiz. 14 Mayıs 2023 tarihine kadar konuşacaklarını konuşsunlar, sonra sıra Türk milletine gelecektir" ifadelerini kullandı.

"Bıyığını kesip ayrılanlar varmış, manen aramızda olmayanlarla zaten ilgilenecek değiliz"

Son günlerde MHPde gerçekleşen istifalara yönelik konuşan Bahçeli, "Bıyığını kesip ayrılanlar varmış, manen aramızda olmayanlarla zaten ilgilenecek değiliz. Hiç olmayanların yokluğundan da şikayet edecek değiliz. Gönül kervanımıza her gün katılan binlerce Türkiye sevdalısıyla işimize bakıyoruz, önümüze bakıyoruz, yolumuza azimle devam ediyoruz. Bayağı senaryoların hızımızı kesmesine göz yummayacağız. Her insanımızı kucaklayacağız ve kardeş bileceğiz. Her değerimizi muhafaza ve müdafaa edeceğiz. Hiç kimsenin etnik, mezhep, ideolojik ve fikri farklılığına kafa yormayacağız. Öz dururken kabukla ilgilenmeyeceğiz. Ağaca bakarken ormanı gözden kaçırmayacağız. Sanal ayrımlarla meşgul olmayacağız. Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine büyük bir aile olduğumuzu hiç aklımızdan çıkarmayacağız" şeklinde konuştu.

"Cumhurbaşkanının tekrar aday olamayacağını iddia etmek, hukuken geçersiz, siyaseten ağır kusurdur"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın yeniden Cumhurbaşkanı olması için yasal bir engel bulunmadığını söyleyen Bahçeli, "Recep Tayyip Erdoğanın Cumhurbaşkanı adaylığına birdenbire seslerini yükseltmeleri, itiraz ve tepkilerini yoğunlaştırmaları bir defa milletimizin umutlarını küllemek ve kündeye getirmektir. Bu beyhude çabanın sonu ve sonucu elbette hüsrandır. Recep Tayyip Erdoğanın Cumhurbaşkanı adaylığı bal gibi, buz gibi yasaya uygundur; Anayasaya uygundur, ahlaken ve hukuken de meşrudur. 16 Nisan 2017 tarihli halk oylamasıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmiştir.

Yeni sistemle birlikte, Cumhurbaşkanlığı makamının ‘anayasal statüsü değişmiş; tarafsız, yetkisiz ve sorumsuz özelliğinden partili, yürütmede tek yetkili ve tam sorumlu hale dönüşmüştür. Bir bakıma bu yeni yönetim modeli nevi şahsına münhasır bir başkanlık sistemidir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içinde bir dönem yetkilerini kullanan Cumhurbaşkanının tekrar aday olamayacağını iddia etmek, hukuken geçersiz, siyaseten ağır kusurdur. Bu vaziyet yeni sistemin doğasına ve işleyiş mantığına tamamen aykırıdır. Değişiklik teklifine ilişkin Anayasa Komisyon Raporunda açıkça ifade edildiği üzere, iki defa seçilme kuralı yeni sistemde bu yetki ve sorumluluklara sahip Cumhurbaşkanı için iki defa seçilme şeklinde anlaşılmalıdır ve doğrusu da budur" ifadelerine yer verdi.

"İsveçin NATO üyeliğini derin dondurucuya alınmasından yanayız"

İsveç ve Finlandiyanın NATO üyelik süreçlerine dair değerlendirmede bulunan Bahçeli, "İsveç ve Danimarka başta olmak üzere Kuran-ı Kerime ve inançlarımıza yönelik yaygın tahrik ve azgın saldırıları nefretle kınıyoruz. İsveçin NATO üyeliğini derin dondurucuya alınmasından yanayız. Buna karşılık Finlandiyanın kendi özel şartları çerçevesinde NATO üyeliğinin makul olduğu hususunda Sayın Cumhurbaşkanımızla aynı görüşü paylaşıyoruz. Kitabımıza el uzatan din ve millet düşmanlarına her anlamda kapalı ve karşı olduğumuzu da buradan açıklıyorum. Geçen hafta dost ve kardeş ülke Azerbaycanın İran Büyükelçiliğine yapılan kanlı saldırıyı kınıyor, hayatını kaybeden soydaşımıza Allahtan rahmet diliyor, can Azerbaycanın her zaman yanında olacağımızı belirtiyorum. Unutulmasın ki, Azerbaycan ne kadar Türk ise güneyi de o kadar Türktür ve bizim can beraberimizdir" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 29 Mayıs 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı