O bölgede arsa talebi patladı!

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Trakya bölgesinde arsalara ilgi yüzde 200'e varan oranlarda artarken, uzmanlar yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Gündem 15.03.2023, 15:17
O bölgede arsa talebi patladı!

Kahramanmaraşta 6 Şubatta yaşanan depremlerin ardından bazı uzmanların İstanbulda şiddetli bir deprem beklendiğini yönünde yaptığı açıklamalar kentte yaşayanlarda tedirginliğe neden oldu. İstanbulda yaşayan vatandaşlar deprem ve doğal afet anında ne yapabilecekleri konusunda alternatifler ararken, akla ilk gelen şeylerden birisi de Trakyadan arsa bakmak oldu.

Online emlak ilan sitelerinde arama trafiği katlanırken, talebin artması sahada da somut bir şekilde görüldü.

Yatırımcılar, başta İstanbulun Trakyaya açılan kapısı Silivri ve Çatalca olma üzere Tekirdağın Çerkezköy, Kapaklı ve Saray bölgeleri; Kırklareli merkez ile Vize, Pınarhisar, Lüleburgaz ve Babaeski ilçelerinde arsa arayışına başladı.

Vatandaşların, içerisine konteyner, tekerlekli mobil ev (tiny house) ve prefabrik koyabileceği ve doğal afet anında bu yapılarda kalabileceği arazi talebinde bulunduğu görüldü. Artan ilgi nedeniyle de fiyatlarda hareketlilik yaşanırken, uzmanlar, yatırımcılara dolandırılmamaları konusunda uyarılarda bulundu.

"İLANLARDA ASILSIZ BİLGİLER YER ALABİLİYOR, MUTLAKA BELEDİYELERE DANIŞIN"

Silivri Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Mustafa Altınkökün yaptığı açıklamada, depremlerin ardından ilçedeki arsalara ilginin katlandığını belirterek, bölgeye arazi almak için her gün çok sayıda vatandaşın akın ettiğini söyledi.

Altınkök, "Önceden talepler sadece yatırım amaçlı gelirken, depremlerin ardından vatandaşlar, şu anda herhangi bir doğal afet anında gelip kalmak için yer arıyor. Daha önce bunu Kovid-19 döneminde görmüştük. Vatandaşlar zor zamanlarda sığınabilecek bir yere ihtiyaç duyuyor" dedi.

Silivriye artan ilginin art niyetli kişileri de harekete geçirdiğini dile getiren Altınkök, yatırımcılar için şu uyarılarda bulundu:

"Son zamanlarda ilanların hemen hepsinde konteyner koyabilirsiniz, prefabrik ev ya da tiny house koyabilirsiniz gibi ifadeler yer almaya başladı. Böyle bir pazarlama taktiğinin başladığını görüyoruz. Bu kesinlikle doğru değil. İmarı bulunmayan hiçbir arsaya ya da tarlaya hiçbir şey koyamazsınız. Alıcılar, almak istediği gayrimenkul ile alakalı ilgili belediyeden araştırma yapmadan kesinlikle alım yapmamalılar."

Altınkök, alıcılara, özellikle bölgede yer alan kayıtlı emlakçılar ile çalışmaları tavsiyesinde bulunarak, vatandaşların yatırım iştahını fırsata dönüştürmek isteyen kötü niyetlilerin bulunabildiğini vurguladı.

"HER 5 KİŞİDEN 4Ü İMARLI ARSA TALEP EDİYOR"

Mustafa Altınkök, imarlı arsaların yanı sıra tarlalara da ilginin arttığını, bu ilgi nedeniyle fiyatlarda yükseliş yaşandığını, vatandaşların alım yaparken arsanın değerini de iyice araştırması gerektiğini söyledi.

Şu anda Silivriye arsa almak için gelen her 5 kişiden 4ünün imarlı arazi, birisinin ise tarla almak istediğini dile getiren Altınkök, konutlara ilginin daha düşük olduğunu anlattı.

Altınkök, "Bir yer alıyorsunuz, oraya yapılacak binanın belediye hizmetlerinden faydalanıp faydalanmayacağı, gerekli yapılaşma şartlarının bulunup bulunmadığı gibi konularda belediyeden gerekli bilgileri almadan alım yapılmamalı. Aracıdan alınan bilgileri belediye imar planları ile karşılaştırmak gerekiyor" şeklinde konuştu.

Artan talep nedeniyle gayrimenkul sahiplerinin elllerindeki arsaları çıkartmak istemediklerini belirten Altınkök, bu nedenle daha önce anlaşması yapılan satışların bile iptal olabildiğini sözlerine ekledi.

"SANAYİCİLERİN DE İLGİSİ YÜKSEK"

Çerkezköy Emlakçılar Derneği Başkanı Daimi Tavan da özellikle Tekirdağın Çerkezköy, Kapaklı ve Saray, Kırklarelinin ise merkez, Vize ve Pınarhisar ilçelerine yatırımcıların yoğun ilgisinin bulunduğunu söyledi.

İstanbulun Trakya sınırında kalan Silivri ile Çatalcanın kuzey kesimlerine de ilginin yüksek olduğunu dile getiren Tavan, genel olarak Trakyanın ise depremin ardından yatırımcıların cazibe merkezi olduğunu anlattı.

Tavan, "Bölgede arsa talebi yüzde 200 artmış durumda. Sadece vatandaşlar değil İstanbuldaki sanayicilerin de ilgisi yüksek. Onlar da muhtemel bir depremde sıkıntı yaşamamak için üretim yerlerini Trakyaya kaydırmak istiyorlar. Şu anda bu noktada ciddi talep olmasına rağmen arz yok denecek kadar az" diye konuştu.

Daimi Tavan, vatandaşların en çok 500 bin TL ile 1 milyon TL aralığında arsa talebinde bulunduğunu belirterek, şu uyarılarda bulundu:

"Üreticiler için yetersiz arz olsa da vatandaşlar için bölgede yeterli arsa bulunuyor. Arsa almak isteyen yatırımcıların dikkat etmesi gereken konular var. Tarımsal niteliğe sahip arazilerde hiçbir şekilde yapılaşma yapılamaz. Bunu göz önünde bulundurarak alım yapmaları gerekiyor. Zaman zaman arsaya dönüştürmeden tarla vasfına sahip araziler hisselendirilerek satılıyor. Bu yatırımcı için problem oluşturabiliyor. Yatırımcılar aldıkları arsanın imara açık, gerçek anlamda imarlı ve ifrazlı olmasına dikkat etmeli. Fiyatlarda da köpük olabiliyor. Bu noktada da yatırımcılar iyi araştırma yapmalı"

"KAYITLI EMLAK DANIŞMALARI İLE ÇALIŞILMALI"

Tekirdağ ve Kırklareli bölgesinde emlak danışmanlığı yapan Fatih Karatepe ise bölgeye artan ilginin yetkisiz çalışan emlakçıları da harekete geçirdiğini belirterek, zaman zaman mağduriyetler yaşanabildiğine işaret etti.

Karatepe, "Yatırımcılarımızda isteğimiz, taşınmaz ticareti yetki belgesine sahip emlak danışmaları ile çalışmaları. Aksi takdirde daha sonra bize gelen ve yatırımlarının heba olduğunu belirten vatandaşlarımızın varlığına şahit oluyoruz" şeklinde konuştu.

Çeşitli emlak sitelerinde asılsız bilgilerin yer aldığı ilanlarla müşterileri çekmeye çalışan fırsatçıların bulunduğunu dile getiren Karatepe, yatırımcıları "iyi araştırma yapmaları" noktasında uyardı.

"VATANDAŞLAR, EN AZINDAN BİR KONTEYNER KOYAYIM DİYOR"

Gayrimenkul uzmanı Abdulkadir Tanrıver, deprem sonrası bölgede yoğun bir hareketlilik yaşandığını, yatırımcıların büyük veya küçük fark etmeden bir arsa almak için kendilerine ulaştığını söyledi.

Tanrıver, "Vatandaşlar, deprem anında İstanbuldan ayrılıp başını sokabileceği bir yer olmasını istiyor ve en azından bir konteyner koyabileceğim yer istiyorum diyor. Bu taleplerin artması tabii ki fiyatları da yukarı yönlü etkiliyor. Ancak bölgede hala her türlü yatırımcı için gayrimenkul bulunuyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak : Sabah Gazetesi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 21 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı