O Müdüre Eğitim Şeklinden Dolayı Kınama Cezası

Karma eğitim yapmayan lise müdürüne kınama cezası

Gündem 18.08.2023, 16:24 18.08.2023, 16:27
O Müdüre Eğitim Şeklinden Dolayı Kınama Cezası

Bingöl’ün Genç İlçesindeki ..Anadolu Lisesi Müdürü hakkında, 1739 sayılı milli eğitim temel kanunun 15. maddesine aykırı olarak kız ve erkek çocuklarını ayrı sınıflarda okumasına imkan sağlayan lise müdürüne ceza verildi.
2022-2023 yılında, eylül ayında, velilerin talebiyle kız ve erkek öğrencilere aynı binada farklı sınıflarda eğitim uygulaması başlatan Bingöl’ün Genç İlçesindeki ... Anadolu Lisesi Müdürü Abdurrahman Y.’a, İl Milli Eğitim Disiplin Kurulu kararıyla disiplin cezası verildi.


09/08/2023 tarihinde gerçekleşen İl Milli Eğitim Disiplin Kurulu toplantısında alınan kararda şu ifadeler yer aldı:

“İlimiz Genç ilçesi ...Anadolu Lisesi Müdürü Abdurrahman Y.’ın kınama cezasına karşı verdiği itiraz dilekçesinin değerlendirmesi sonucunda; Adı geçene isnat olunan fiile ilişkin olarak verilen “Kınama” cezasının orantılılık ilkesi ile bağdaştığı dikkate alınarak 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 125/B maddesi gereğince verilen “Kınama” cezasına karşı yaptığı itirazın “Reddine” ve kararın gereği için dosyası ile birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilmesine oy birliğiyle karar verildi.”

Lise Müdürü Abdurrahman Y.’ın, savunmasında şu ifadelere yer verilmişti:


“Okulumuzda okul velilerin isteği ve okul müdürü olarak benim onayımla sene başından bu yana uygulanmakta olan kız ve erkeklerin ayrı sınıflarda eğitim görmeleri uygulamasına ilçe milli eğitim müdürlüğünün isteği ile 21.12.2022 tarihinde son verilmiştir. 1739 sayılı milli eğitim temel kanunun 15. maddesinde karma eğitimin esas olduğu fakat kız ve erkeklerin ayrı binalarda da eğitim görebileceklerine vurgu yapılmıştır. İlçemizde Anadolu Lisesi türünde iki ayrı okul binası olmadığı için velilerin talebi ve benim de onayımla bu durum okul binası içinde ayrı sınıflarda olacak şekilde uygulanmıştır. Uygulamadaki amaç öğrenci başarısını artırmak, maddi ve manevi gelişimlerine en azami şekilde katkı sunmaktır. Nitekim yaklaşık üç buçuk aylık uygulamada özellikle kız sınıflarının başarısında gözle görülür bir artış görülmüştür. Sonuç olarak bu uygulama hem öğrenci, hem öğretmen hem de veli tarafından fazlasıyla memnuniyet verici olarak görülmüştür”

1973 yılında yürürlüğe konulan 1739 sayılı Kanunun 15. maddesi şu şekilde:


Madde 15 - Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne, imkan ve zorunluluklara göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir.

Kaynak : Gazete Memur
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı